Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarıyor
  Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar, DASK Zorunlu Deprem Sigortası ne işe yarar, kısaca zorunlu deprem sigortası ne işe yarar, zorunlu Deprem Sigortası Hakkında

  Türkiyenin en acı gereklerinden biri de deprem kuşkusuz. Zorunlu deprem sigortasını iyi bilmek ve uygulamak bu acı gerçeği bir nebze olsun az kayıpla atlatmamıza sebep olabilir. İşte zorunlu deprem sigortası hakkında merak edilenler ve yanıtları:

  Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünüdür. Bu sigorta, teminatı Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan ancak poliçe üretimi yetkili sigorta şirketleri ve acentelerince yapılan zorunlu bir sigorta olup, depremin meskenlerde neden olduğu maddi hasarlara karşı teminat sağlamaktadır.

  Zorunlu Deprem Sigortası'nın süresi bir yıldır. Sigorta sözleşmesinin her yıl poliçe süresi sona ermeden yenilenmesi gerekmektedir.

  Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasında üç tür yapı tarzı bulunmaktadır:

  Çelik, betonarme karkas yapılar: çelik veya betonarme taşıyıcı karkas bulunan yapılardır.
  Yığma kâgir yapılar: karkas olmayan ve taşıyıcı duvarları moloz taş, kesme taş, tuğla veya boşluklu, boşluksuz beton briket gibi malzemeden yapılan, döşeme, merdiven ve tavanları beton veya betonarme olan yapılardır.
  Diğer yapılar: yukarıdaki gruplara girmeyen kerpiç, ahşap vb. yapılardır.

  Zorunlu Deprem Sigortası ile;

  - Depremin
  - Deprem sonucu yangının
  - Deprem sonucu tsunaminin
  - Deprem sonucu infilakın
  - Deprem sonucu yer kaymasının

  Sigortalı binada (temeller, ana duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, merdivenler, sahanlıklar, koridorlar, çatılar ve bacalarda meydana gelenler de dahil olmak üzere) doğrudan neden olacağı maddi zararlar sigorta bedeline kadar teminat altına alınmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş