Zonguldak Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 17 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Zonguldak Gezilecek Yerler
  Filyos
  Çaycuma ilçesine bağlı olan Filyos, Kalesi ve sahili ile görülmesi gereken bir yerdir. Zonguldak’ın en güzel sahillerinden birine sahip olan Filyos hemen sahil kenarında bulunan Çapari et ve balık restorandı taze balık ve rakı keyfi içinde ideal bir yerdir.

  KDZ Ereğli Müzesi
  Bölgenin en önemli müzelerinden biridir. Müzenin içinde Kdz. Ereğli ve çevresinde bulunmuş Eski Yunan, Roma, Bizans dönemlerine ait mermer mezar aletleri, figürlü mermer sütun başlıkları, cam kaplar, takılar, çeşitli madeni eserler, kandiller ve figürlerden oluşan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzenin dışındaki bahçede ise Eski Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sütun başlıkları, sütun gövde ve kaideleri, çeşitli mimari parçalar, lahitler ve pandomim sanatçısı Krispos’un anıt mezarı sergilenmektedir.

  Harmankaya Şelaleleri
  Harmankaya Şelaleleri Zonguldak’ın 5 km dışındadır. 13 km bir yürüyüş sonucunda ulaşılır. Yürüyüş parkurunun bazı kısımları iplerle tırmanarak ve tamamen doğanın içinde geçen yürüyüş molalarla yaklaşık 6 saat sürmektedir. Zonguldak’ın gizli cenneti olarak nitelendirilen Harmankaya Şelaleleri mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

  Gökgöl Mağarası
  Zonguldak Ankara kara yolu üzerinde bulunan mağara, Zonguldak girişinde Zonguldak’a 5 km uzaklıktadır. 3350 metre uzunluğuyla yurdumuzun beşinci uzun mağarasıdır. Fosil kısmı, diri mağara ve yarı aktif yan kollar olmak üzere üç bölümden oluşan mağara; akarsuyu, gölü, galerileri, sarkıt, dikit, travertenleri ve milyonlarca yıllık mercan fosilleriyle gerçek bir doğa harikasıdır.

  Şu anda sadece 875 metresi turizme açıktır ve yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yazın oldukça serin olan mağarayı dolaşmaya giderken üzerinize giyecek bir şeyler almanızı önerim.turkeyarena.net Aynı zamanda astım hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

  Aralık 1997 Zonguldak İl Özel İdaresince yatırımına başlanan Gökgöl Mağarası haziran 2001 de görsel amaçlı gezilere açılmıştır. Mağaranın dışında oturma dinlenme yeri ve yöresel el sanatlarının satışını gerçekleştirilen bir tesis (kafe) bulunmaktadır.

  Bostandüzü Orman Dinlenme Yeri
  Devrek ilçesinin yaklaşık 10 km dışındadır. Hafta sonraları oldukça kalabalık olan bir piknik ve dinlenme alanıdır. Mangal yakmak için ideal bir alandır. Yüzmeye elverişli bir alanı bulunmaktadır. Tam bir doğa güzelliğinin içinde olan dinlenme alanı fotoğraf çekip yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir.
   


Sayfayı Paylaş