Zonal Topraklar Hangi Ülkelerde Görülür

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Zonal Topraklar Hangi Bölgelerde Görülür

  Laterit Topraklar

  Sıcaklığın ve yağışın yüksek olduğu Ekvatoral bölgede görülen topraklardır.

  Kırmızı Topraklar (Terra - rossa)
  Nemli Subtropikal iklim bölgesi ile Akdeniz iklim bölgelerinde, kızılçam, maki ve garig örtüsü altında gelişen topraklardır. Bu topraklar Avrupa kıtasının güneyinde Akdeniz kıyısı ülkelerde yaygın olarak bulunurlar. Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi ile Kıyı Ege ve Güney Marmara’da yaygın olarak görülür.

  Kahverengi Orman Toprakları
  Nemli orta kuşağın, geniş (yayvan) yapraklı ormanlarla kaplı bölgelerinde görülür. Türkiye’de, bu tür topraklar, Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olmakla birlikte, İç Anadolu’nun 1000 - 1200 m’den yüksek alanlarında da yer yer görülür. İç Anadolu’da, daha çok Kuzey Anadolu Dağları’nın güneye bakan yamaçlarında yaygındır.

  Yine, Trakya’nın kuzeyinde Yıldız Dağları’nda, İçbatı Anadolu’da, Güneydoğu Toroslar üzerinde de kahverengi orman topraklarına rastlanır.

  Podzol Topraklar
  Tayga adı verilen iğne yapraklı orman örtüsü altında oluşan, soğuk ve nemli iklim bölgelerinde özellikle de yağışın yıla dağıldığı alanlarda oluşan topraklarıdır. Bu tip topraklar Sibirya, Kuzey Avrupa ve Kanada’da yaygındır. Türkiye’de, Yıldız Dağlarının kuzey yüksek yamaçları ile Kuzey Anadolu Dağlarında, Batı Karadeniz Bölümü’nde kahverengi ve kırmızımsı sarı podzolik topraklar yaygındır.turkeyarena Ayrıca Artvin Şavşat ve Karagöl çevrelerinde yaygın olarak bulunurlar.

  Tundra Toprakları
  Kutuplara yakın, soğuk tundra ikliminin görüldüğü bölgelerin topraklarıdır. Türkiye’de bu tür topraklar görülmez.

  Çöl Toprakları
  Çöl iklim bölgelerinde görülür.

  Kestane veya Kahve Renkli Step Toprakları
  Az yağış alan step iklimlerinde görülen topraklardır. Üzerindeki bitki örtüsü seyrek olduğu için, humus oranı azdır. Bu yüzden verimleri düşüktür.

  Türkiye’de, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu plâtoları ile İçbatı Anadolu’da yaygındır.

  Çernezyomlar
  Çernezyomlar, Orta Kuşağın yarı nemli alanlarında uzun boylu çayırlar altında oluşan topraklardır. Dünyada en yaygın olarak Rusya’nın güneyi, A.B.D., Kanada, Ukrayna, Arjantin, Mançurya, Avustralya bu toprakların yaygın olduğu alanlardır.

  Ülkemizde uzun boylu çayırların geniş yer tuttuğu Kuzeydoğu Anadolu’da yaygın olarak bulunurlar. En yaygın olarak, Erzurum - Kars Plâtosu’nda oluşmuştur. Ayrıca, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey kesiminde de yer yer bu tür topraklar görülmektedir.
   


Sayfayı Paylaş