Zinanın Cezası Nedir?

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Zinanın Zina Edenin Cezası Nedir?

  Zina; Evli olmayan kadın ve erkeğin, nikahlanmamış kız ve erkek arkadaşının veya nişanlı olan çiftlerin cinsel ilişkiye girmesi zina'dır. İslam dininde de kesin olarak yasaklanmış, işlenmesi büyük günahlar arasında sayılmıştır.

  Allah Resulü buyuruyor:

  "Bir kişi zina ettiği zaman ondan iman çıkar, sanki bir gölge gibi başının üstünde durur. Zinadan ayrıldığı zaman ona geri döner."

  "Zina üzerinde devamlı israr eden kimse, puta tapan kişi gibidir."

  "Muhakkak ki yedi kat gökler ve yedi kat yerler zina eden yaşlıya lanet ederler. Şüphesiz zina edenlerin avret yerlerinin çirkin kokusu, cehennem halkını bile rahatsız eder."

  İslam hukukunda zinanın cezası

  Zina suçuna verilecek cezalar hakkında Nur Suresinin ilk ayetlerinde açık bir şekilde izahlar mevcuttur: "Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüzer değnek vurun. Eğer Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız, Allah'ın dinini tatbik hususunda onlara acıyacağınız tutmasın. Mü'minlerden bir topluluk onların cezalarına şahit olsun."

  Zina cezasının tatbik edilmesi için bu suçun kesin olarak aydınlığa çıkması ve tesbit edilmesi şartı başta gelmektedir.

  Zina suçuna terettüp edecek ceza iki şekilde mütalaa edilmektedir: Birisi, yüz sopa, diğeri de recim (öldürmek). Bu çirkin suçu işleyen kimse, erkek veya kadın, bir defa olsun hiç evlenmemiş olmalıdır. Bunlara suç tesbit edilip hüküm verildikten sonra yüz sopa cezası tatbik edilir.

  Zina günahı bağışlanır mı?

  Zina bütün milletlerde suçtur. Bizim dinimizde ise zina en ağır günahlardan biridir. Zinanın cezası da bekâr için yüz değnek, evli için ise taşlanarak öldürülmektir. Bu hüküm Şafiilerin değil İslam’ın hükmüdür.

  Böyle bir afet kimin başına geldi ise büyük bir tevbe ile Allah’a dönmekten başka çaresi yoktur. Ebediyyen geri dönmemek üzere tevbe etsin, ölünceye kadar gözyaşı akıtsın.
   


Sayfayı Paylaş