Zilhicce ayında tutulan oruç tutulur mu

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 4 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Zilhicce ayında ne zaman oruç tutulur

  Kur'ân-i Kerim'de Fecr sûresinde "Ve on geceye yemin olsun." ifadesinde kastedilen on gece bazı kaynaklara göre Ramazan ayının son on günü veya Muharrem'in ilk on günü olarak belirtilse de genel görüş, bu mubarek on günün Zilhicce ayının ilk on günü olduğudur.

  Kamerî ayların onikincisi olan Zilhicce ayı, İslâm'ın beş şartından olan hac ibadetinin yerine getirildiği o mubarek aydır. Bu ayın 1'inden 10'una kadar olan zaman dilimi "leyali-i asere", yani on mübarek gecedir. 10'uncu gün ise Kurban Bayramının ilk günüdür. Peygamber Efendimiz (sav) bugünlerin önemini şöyle ifade ediyor:

  "Salih amellerin Allah'a en ziyade sevgili olduğu günler bu on gündür! Ondaki her bir günün orucu bir yıllık oruca (sevapça) eşittir. Ondaki bir gece kıyamı (ibadetle ihya edilmesi) Kadir gecesinin kıyamina (ihyasina) eşittir.

  Zilhicce ayında tutulan orucu 10 güne tamamlamak için niyet etmeden Kurban Bayramı günü Bayram namazından evvel yemek yemeyip, Bayram namazı kılındıktan sonra kesilen kurbanın etinden yemek sünnettir. Peygamber Efendimiz Bu şekilde yapmışlardır. Ancak kurban etiyle açılacak diye bir şart yoktur. Zira kurban kesemeyenler bu imkana sahip olamaz. Kurban kesemeyenlerde Kurban Bayramı namazından sonra yemek yiyebilirler.

  Peygamber Efendimizin zevcesi Hafsa (r.a) diyor ki:

  "Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Aşure günü orucu, Zilhicce'nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti."

  Ebu'd-Derda (r.a) Zilhicce ayının önemini şöyle anlatıyor: "Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli, çok dua ve istiğfar etmelidir. Çünkü Resulullah (sav):

  "Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun" buyurdu.

  Zilhicce'nin ilk dokuz günü oruç tutanın, ömrü bereketli olur, mali çoğalır, çocuğu belâlardan korunur, günahları affedilir, iyiliklerine kat kat sevab verilir, ölüm anında ruhunu kolay teslim eder, kabri aydınlanır, Mizan'da sevabı ağır basar ve cennette yüksek derecelere kavuşur." (Sir'a)

  Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdülillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin! (Abd b. Humeyd, Müsned, 1-257)

  Allahu Teâlâ'nın bereketli kıldığı, Kur'ân-i Kerim'de üzerine yemin edilen, Zilhicce'nin ilk on gecesinde yapılan amellere 700 misli sevab verileceğini Peygamber Efendimiz (sav) müjdeliyor. Bugünler bizlere tevbe etme ve kısa zaman dilimlerinde tekrar çok semere elde etme firsatının verildigi günlerdir. Biz de Peygamber Efendimize tabi olarak, gündüzleri oruçla geçirmeli, sadaka vermeli, Allahu Teâlâyi zikretmeliyiz.
   


Sayfayı Paylaş