Zeytinyağı Neye İyi Gelir, Zeytinyağı Neye Yarar

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 10 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zeytinyağı Neye İyi Gelir, Zeytinyağı Neye Yarar
  Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Zeytinyağının %75-76'sı tekli doymamış (büyük bir oranında %70 oleik asit bulunmaktadır), %15'i doymuş, % 9-10'u çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur. Zeytinyağı KOLESTEROL içermez.

  Saçı parlatır. Zeytinyağı unutkanlığı önler. Beyin ve kemik hücrelerini güclendirir. Vücuda kalsiyum alınışını kolaylaştırır. Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Karacigerin iyi calismasini saglar. Cansız saçların kuvvetlenmesini sağlar.

  Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir. Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir. Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Dalakta taş oluşumunu önler. Sarılığa ve karaciğer sancılarına iyi gelir. Ayrıca kanser riskini azaltır, yüksek tansiyonu düşürür.

  Gastrit ve ülsere karşı korumada etkin yardım sağlar. Kötü kolesterol LDL'yi azaltırken, iyi kolesterol HDL'yi artırır. Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar. Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır. Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.

  Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir. Kan şekeri seviyesinin düşmesine yardım eder. A, D, K ve E vitaminleri sayesinde yaşlanmayı geciktirdiği bilinir. Sindirime yardımcı olur, kabızlığı ve hemoroid (basur) hastalığını önler. Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.

  Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir. Yağların içinde hazmedilmesi en kolay olan olduğu için sindirim kolaylığı sağlar. Günde en az bir kere ağzınızı zeytinyağı ile çalkalarsanız dişleriniz beyazlaşacak, dişetleriniz güçlenecektir.

  Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.

  Zeytinyağı kalp atışlarının düzenlenmesine ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirmeye yardım eden antioksidan maddeler içerir.

  Zeytinyağı yaşlanmanın, hem genel olarak doku ve organlar, hemde beyin fonksiyonları üzerinde ki etkilerini geciktirmektedir.

  Zeytinyağı safra kesesinin kontraksiyonlarını (kasılma) ve safra salgılanmasını uyararak safra taşı oluşum riskini azaltır, hazmı kolaylaştırır. Oruç tutanlar, sahurda bir çorba kaşığı zeytinyağı içerse safra kesesi ve barsakları rahatlatacaktır.

  Zeytinyağı, derinin foliküllerine penetre olabildiği için, gerek internal gerekse eksternal dokuların yara veya iritasyonunda ve enfeksiyonlara karşı faydalıdır.

  Zeytinyağı hücreleri korur. Zeytinyağının içinde bulunan Oleiprine adlı madde sayesinde hücreler yenilerek kansere karşı hücreleri korur.

  Anne sütündede bulunan E vitamini ve oleik asit içeriği ile zeytinyağı, normal kemik gelişimine katkıda bulunur. Anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyninin olduğu kadar, genel olarak sinir sisteminin gelişimini de desteklediğinden, gebe ve emziren annelere özellikle yararlıdır.
   


Sayfayı Paylaş