Zeytin Yaprağı ve Sağlık

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve selintan41 tarafından 19 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. selintan41 Member


  Zeytin Yaprağı ve Sağlık
  Zeytin yaprağında bulunan "oleuropein" ve "eleonik" asit aktif bileşiklerinin antimikrobiyal ajan olarak görev yaptığı bilimsel araştırmalarca kaydedilmiştir. Bu maddelere bağlı olarak zeytin yaprağı çayı, ile vücuda giren mikropları, vücudun doğal bağışıklık sistemi tepki gösterinceye dek yavaşlatır Zeytin yaprağı, etkileri sarımsak ve soğana da benzeyen doğal bir antibiyotik ve antioksidan-dır. Düzenli olarak hastalıklardan korunma amaçlı tüketilebileceği gibi doğrudan hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir.

  Zeytin ağacının tamamında bulunan ve acı-buruk bir tadı olan oleuropein, zeytinin işlenmesi sırasında uzaklaştırılır. Oysa ki zeytin ağacının hastalık ve zararlılara karşı direncini sağlayan en önemli savaşçının oleuropein olduğu düşünülmektedir. Oleuropein' in içeriğinde bulunan "elenolik asit" ve oleuropein türevi olan "kalsiyum elenolat" çok çeşitli mikroorganizma gruplarını uzak tutma özelliğine sahiptir. Bugün çok az insan, zeytin yaprağının çok faydalı kullanımı kolay tıbbi bir bitki olduğunu bilir. Zeytin yaprağı kullanımı daha çok Akdeniz ülkeleri insanları tarafından kullanılmakla beraber son yıllarda birçok ülke tarafından da bitkisel ilaç olarak kullanılması bu konudaki araştırmalara hız vermiştir.Alıntıdır:

  Zeytin yaprağı
  Zeytin Yaprağının Yararları - Zeytin Yaprağı Ekstraktı
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Ege tarafına gittiğimde benden zeytin yaprağı getirmemi isteyen tanıdıklar çıkardı, sanırım kaynatıp suyunu kullanıyorlar diye biliyorum ama emin değilim.
   

Sayfayı Paylaş