Zeytin Ağacı Nasıl Budanır

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 23 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Zeytin Ağacı Nasıl Budanır
  Yılın her mevsiminde budama yapılabilirse de en ideali,kışın soğuklar geçtikten sonra Mart-Nisan ayları içinde yapılmasıdır. Eğer budamada geç kalınacak olursa daha dikkatli olmak gereklidir. Çünkü ağaçta faaliyet tam manası ile başlamış olduğu için kesim yaparken dallarda kabuk soyulmaları olabilir. Çiçek ve küçük meyve döneminde yapılan budamalar meyve seyreltme niteliğindedir.

  Periyot itibari ile; her yıl budamanın azar, azar yapılması gerekmektedir. Bu yapılmadığı takdirde iki yılda bir, dolu yılın başında budamanın yapılması lazımdır. 4-5 yılda bir yapılan budamalar ise çok sert kesimlere neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak da periyodisite artmaktadır.

  Don zararı görmüş ve hastalığa yakalanmış kanserli ağaçlar ise genellikle yazın Temmuz ayı içinde budanmalıdır.(Don zararının ağaçtaki tahribatı fazla ise bu durumda bir yıl beklendikten sonra normal budama zamanında uygulama yapılmalıdır.) Zeytin dal kanserine yakalanmış bahçelerde kanser temizliği Temmuz aylarında yukarıda belirtildiği gibi yapılmalıdır. Ancak hastalıktan bütün taç aksamı zarar görmüş ağaçlarda ise ana dallardan yapılacak budamalar bunun tam tersine Mart-Nisan ayı içinde yapılmalıdır.

  Zeytin ağaçlarında mümkün mertebe yara yüzeylerini az açmaya özen gösterilmeli ve dal tamamen çıkarılırken ağırlığı düşürülüp dala birleşme yerinden hafif meyilli bir şekilde kesim işlemi yapılmalıdır. Eğer çok meyilli bir şekilde kesim yapılırsa yara yüzeyleri genişlemiş ve aynı zamanda bırakılan dalın direnci azalmış olur. Kesim yapılan bahçede kanserli ağaçlar mevcut ise ve budama nemli havalarda yapılıyorsa; budama aletleri ağaçtan ağaca geçerken %5’lik Göztaşı eriyiği ile dezenfekte edilmelidir. Budama yapıldıktan sonra ise budama artıkları toplanıp uygun bir yerde yakılmalıdır. Budama bitirildikten sonra koruyucu etki yapması bakımından ilaçlı mücadelenin yapılması gereklidir.

  Budamada önemli olan her yaşta yaprak/kök ve yaprak/odun dengesini optimum düzeyde tutmaktır. Bu amaçla zeytinde değişik budamalar yapılmaktadır.

  a- şekil budaması: Şekil budamasından amaç, ağacın iskeletini ortaya çıkarmaktır. Fidan dikildikten sonraki ilk 2 yılda hiçbir budama yapılmaz. Ancak topraktan itibaren 40-50 cm’ deki sürgün uçları alınarak fidanların büyümesi sağlanır. 3. yıldan itibaren 60-100 cm yüksekte 3-4 dal bırakılarak şekillendirilir. Daha alttaki uç alınan dallar çıkarılır ve zeytinin tabii eğilimine uygun bir şekil verilir.

  b-mahsul budaması: Mahsul budamasından amaç, taç içerisindeki ışıklanmayı artırarak ağacın verimli periyodunu maksimum düzeyde tutmaktır. Yalnız güneş gövdeyi ve ana dalları yakmayacak şekilde uygun seyreltme ile budama yapılmalı, dallar arasında denge kurulmalı, ince dallar aşırı bir şekilde seyreltilmemelidir. Budama 2 yılda bir ve dolu yıla girerken yapılmalıdır.

  c-gençleştirme budaması: Ağaç yaşının ilerlemesiyle ağacın odun aksamı artarak ürün kalitesi düşer ve alternansı artar. Gençleştirme budaması ile ağacın kendini yenilemesi mümkün olmaktadır. Budama ana dallarda kademeli olarak yapılır. Önce ana dallardan birisi gövde ile bağlantısının birkaç cm üzerinden budanır. Bu bölgeden kuvvetli sürgünler çıkar. Sonra diğer ana dallarda budamalar yapılarak dallar yenilenir.turkeyarena.net Ayrıca ağacın tabladan tamamen kesilmesi ile sert bir gençleştirme (kabaklama) budaması, çeşit değiştirme, dondan zarar gören ağaçların yenilenmesi ve büyük hacimli ağaçların tacını küçültmek amacıyla budamalar yapılmaktadır. Budamalardan sonra kesilen yerlere katran sürülmeli ve ağaçlara bordo bulamacı veya bakırlı preparatlarla ilaçlanmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş