Zeytin Ağacı Budama

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 26 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Zeytin Ağacı Budama
  Şekil Budaması: Zeytinlerde en uygun şekil budaması ’serbest goble’ sistemidir. Fidan dikiminden itibaren İlk iki yıl zeytinde budama yapılmaz. Ancak dikimden sonra boyu bir metreyi aşan fidanların tepesi 90 santimetreden vurulur, iki yıl sonunda 40-90 santimetre yükseklikten, tek gövde üzerinde değişik noktalardan çıkan üç ana dal bırakılır. Öteki dalların ya uçları alınır ya da gelişmelerini yavaşlatmak için aşağıya doğru eğilerek bağlanır. Ayrıca dip sürgünleri ve obur dallar çıkartılır. Acele etmeyin, şekil 3-4 budamada sağlanmalıdır.

  Ürün Budaması: Verime yatan ağaçlarda, ağacın şeklini korumak, periyodisiteyi azaltmak, gereksiz ve zararlı dalları uzaklaştırmak amacıyla hafif bir ürün budaması yapılmalıdır. Kural olarak ürün yılının başlarında yani mart-nisan döneminde yapılmaktadır.

  Gençleştirme Budaması: Yaşlılık nedeniyle mantarlaşmış, gövdeden çok uzaklaşmış ana dallarla; hastalık, zararlı, şiddetli donlardan etkilenmiş dalların kesilip, yenilerin oluşturulması için uygulanır.turkeyarena.net Budamadan sonra gövde ve ana dalların güneşten zarar görmemesi için kireçleme yapılmalı ve kesim yerlerine yüzde beşlik bordo bulamacı sürülmelidir.
   


Sayfayı Paylaş