Zencefil ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zencefil ve Faydaları
  Zencefil (Zingiber officinale): Zencefilgiller familyasının örnek bitkisidir. Zencefil 1-2m boyunda çok yıllık bitki olup yurdumuzda yetişmez. Gövdesinin boruyu andıran bir duruşu vardır. Yapraklı sürgünler 1-2m boyunda olabilirken çiçek koçanını taşıyan sürgün 20cm boyundadır. Çiçek koçanı 4-6cm büyüklüğünde olup kozalağı andırır. Bu kozalak şeklindeki esmerimsi yaprakların altından çıkan çiçek sapları üzerinde çiçekleri bulunur. Kökleri yumru gibi birbirine bağlı, yatsı, boynuz gibi ve etlimsi olup bu köklerle çevresine yayılır. Zencefil zingiberon, zingiberol, fellandron, borneol, sineol sitrali içeren uçucu yağ ile nişasta, yapışkan bitki sıvısı ve reçine yönünden zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Anayurdunun Güneydoğu Asya olduğu sanılmakta, günümüzde Hindistan ve Malezya ile diğer bazı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir.

  Toplanması-Saklanması: Sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri çıkartılarak iyice yıkanır, dış kabuğu soyulup ve bir gece soğuk suda bekletildikten sonra güneşte kurutulur.

  Zencefilin Faydaları: İştah açar. İshali keser. Vücudu terletir. Cinsel isteği arttırır. Mikrop öldürücüdür. Kansere karşı koruyucudur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsak bozukluklarını giderir. Beynin çalışması üzerinde etkilidir. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. Vücut direncini, bedensel ve zihinsel gücü arttırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler. Mide rahatsızlığı ve mide kramplarına karşı rahatlatıcıdır. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Kanın pıhtılaşmasını önleyici vekanı inceltici yönü vardır. İltihap önleyici etkisi ile özellikle eklem iltihaplarına karşı faydalıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Kan şekerinin dengede tutulmasını sağlaması nedeniyle diabet hastaları içinde yararlıdır.turkeyarena.net Zencefil zayıflama içinde kullanılmaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasını engelleyici ve de tok tutucu özeliği vardır. Radyoterapi ve kemoterapi alan kişilerde, gıda ile birlikte alınan zencefil mide tahrişini azaltmaya yardımcı olur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Zencefil Nasıl Kullanılır? Zencefil kökü genellikle baharat olarak kullanılır. Tıbbi amaçlı kullanımda ise; Zencefil yağı hazmı kolaylaştırır. Zencefil bal ile karıştılarak etkili bir öksürük ilacı elde edilir.​

  Zencefil Çayı: Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir. Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir miktar limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve faydalı olur.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş