Zambak Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zambak Yağı Kullanımı ve Yararları

  Zambak Yağı, zambakgiller (Liliaceae) ailesinin Lilium cinsinden genellikle soğan ile üreyen mevsimlik çiçekli bitkilerden üretilen yağdır.

  [​IMG]

  Zambak Yağının Faydaları

  Diş eti iltihaplarını ve diş ağrılarını giderir. Vücut ağrılarını dindirir. Romatizmal ağrılarda faydalıdır. Selülitlerin giderilmesinde yardımcı olur. Ayrıca parfumeri sanayinde kullanılabilir. Zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Zambak yağı cildi gerginleştirerek daha genç ve diri görünmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle pek çok cilt ve gözaltı kreminde hammadde olarak kullanılır.

  Zambak Yağı Nasıl Kullanılır?

  Günde 1 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Romatizmal ağrılarda masaj yağı olarak kullanılır. Zambak yağı, bir güzellik müstahzarı olduğu kadar, bu yağ ile eller ovuşturulduğunda parmak uçlarından bileklere kadar uzayan sinir ağrılarını da yok eder. turkeyarena Ayrıca, soğan suyu, bal ve yumurta akı ile karıştırılarak krem haline getirildikten sonra da akşamları yüze sürülür.

  Evde zambak yağı nasıl yapılır

  Üç avuç dolusu zambak ince ince kıyıldıktan sonra, zeytin*yağı dolu bir kavanoza konarak ağzı kapatılır. İki hafta süreyle güneşte dinlendirilir. Dinlendirilen kavanoz kaynar suyun içinde pişirildikten sonra ince bir tülbentle süzülerek zambak yağı elde edilir.
   


 2. elif Moderator

  Zambak Yağı Yapılışı: Üç avuç dolusu zambak ince ince kıyıldıktan sonra, zeytin­yağı dolu bir kavanoza konarak ağzı kapatılır. İki hafta süreyle güneşte dinlendirilir. Dinlendirilen kavanoz kaynar suyun içinde pişirildikten sonra ince bir tülbentle süzülerek zambak yağı elde edilir.
   

Sayfayı Paylaş