Zambak Çiçeği ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zambak ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Lilium, Lily​

  Zambak: Zambakgiller familyasından; soğanı pullu, dik gövdeli, güzel ve iri çiçekli bir bitkidir. 50 kadar türü vardır. Beyaz zambak 1 metre kadar boylanabilir. Çiçekleri beyazdır. Kırmızı zambak yüksek dağlarda bulunur. Trabzon zambağı Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir. Ev ilaçlarında beyaz zambak kullanılır.

  Zambağın Faydaları: Şişlikleri indirir. Vücut ağrılarını dindirir. Diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Ayrıca, cildi gerginleştirir ve gençleştirir. Ciltteki apse, şişlik ve yaraları iyileştirmeye yardımcı olur. Başta diş ağrıları ve adet sancıları olmak üzere vücut ağrılarını giderici özelliği ile ağrı kesici olarak kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Zambak Nasıl Kullanılır? Genellikle bahçe ve süs bitkisi olarak kullanılır. Beyaz zambak çiçeği tıbbi amaçla kullanılan türüdür. Suyu yüzdeki lekeleri çıkarmakta etkilidir. Ayrıca, yüze parlaklık verir.turkeyarena.com Zambaktan elde edilen zambak yağı, başta kırışıklıkları gidermek olmak üzere, cilt bakımı için kullanılır. Zambak yağı cildi gerginleştirerek daha genç ve diri görünmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle pek çok cilt ve gözaltı kreminde hammadde olarak kullanılır.

  [​IMG]
   
 3. Ayşe Melek Well-Known Member

  zambak suyunu nasıl yapıcaz biraz bilgi verir misiniz
   
 4. elif Moderator

  Detaylı bilgi için aşağıdaki linkten bakabilirsin
  Zambak Suyu Faydaları
   

Sayfayı Paylaş