Zaman Tüneli Kapakları Yapma

Konusu 'Sosyal Medya' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 8 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Basitce Kendinize Özgü Zaman Tüneli Kapakları Yapma

  Facebook zaman tünelindeki en büyük görsel değişiklik, bir kapak fotoğrafının olmasıdır. Biri sayfanıza girdiğinde sadece profil fotoğrafınızın küçük bir versiyonunu değil, daha önceden belirlediğiniz ve sayfanızın en üstünde duran kapak fotoğrafını da görür.

  Fotoğrafı yerleştireceğiniz yerin büyüklüğü gözünüzü korkutabilir ve profil fotoğrafının bulunduğu yerde bir boşluk olur. Ancak kendi zaman tüneli kapak fotoğrafınızı sadece birkaç dakikada biçimlendirebilir veya oluşturabilirsiniz.

  Öncelikle Bir Kapak Fotoğrafı Belirleyin


  Kapak fotoğrafı zaman tünelini enlemesine kaplar ama tarayıcıya bağlı genişliği değiştirmez. 720 piksel fotoğraflar kullanılabilir. Fotoğraf 250 pikseldir, ama profil fotoğrafı kutusunun eklenmesiyle biraz daha derinlik kazanır.

  Facebook, gereken ölçüden dolayı, kapak fotoğrafı için yüksek çözünürlüğü olan ve özellikle düşük çözünürlükteki diğer fotoğraflarla uyumlu bir fotoğraf yüklenmesini tavsiye eder.

  Ancak bu ölçülerle çalışmak biraz zor olabilir. Standart bir fotoğraf 6 inç genişliğinde ve 4 inç boyundadır. Bir kıyaslama olarak, Facebook zaman tüneli kapak fotoğrafının en-boy oranı; 4 inç genişlik ve 1,5 inç boydur. Kapak fotoğrafınızın boyunun hemen hemen yarısını keseceksiniz.

  Bir kapak fotoğrafı oluşturmanız için Facebook’ta, gereken ölçülerde bir fotoğrafınızın olmasına gerek yoktur. Fotoğraf uygun ölçülerde olduğu sürece, Facebook bu fotoğrafı kapak fotoğrafı kutusuna sürükleyip kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak eski bir fotoğraf çarpıcı bir kapak fotoğrafı olmayacaktır.

  Zaman tüneli kapak fotoğrafı için yatay fotoğrafları değerlendirmelisiniz.

  Dijital fotoğraflarınız arasından sizi en iyi temsil edeni bulun. Sizin ve bir grup arkadaşınızın fotoğrafı veya seyahatlerinizden bir fotoğraf olabilir. Olabildiğince yatay bir fotoğraf olması gerektiğini ve sol alt köşesinin kapanacağını aklınızda bulundurun.

  Fotoğrafı Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarından birinde açın ve yazılımın kesme fonksiyonunu açın. Kesme aracı ile kesmeden önce fotoğrafınızın tam olarak nasıl görüneceğine bakabilirsiniz.

  Pek çok kişi bu işlemi inç olarak uygun en-boy oranı ile yapmayı daha kolay bulmaktadır. Kesme aracını seçin ve genişlik olarak 4 inç, boy olarak da 1,5 inç seçin. (Bu yöntemi kullanarak fotoğrafın alt ya da üst kısmını biraz keseceksiniz. Tam çözünürlük kullanarak kesme.
   


Sayfayı Paylaş