Zakkum Çiçeği Bitkisi ve Zakkumun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Zakkum Çiçeği ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Zıkkım ağacı, Ağu ağacı, Nerium oleander, Oleander, Laurier rose​

  Zakkum (Nerium oleander): Zakkumgiller familyasından; Akdeniz sahilleri boyunca hemen hemen her yerde yetişen; yurdumuzda Batı ve Güney Anadolu'da dere yataklarında bulunan bir bitkidir. Boyu 5 metre kadar uzar. Kış aylarında yapraklarını dökmez. Sık dallıdır. Çiçekleri pembedir. Meyveleri kapsül şeklindedir. Zehirlidir. Yapraklarında reçine, tanen, glikoz, C vitamini ve oleandrin adında bir glikozit vardır. Kabukları ve tohumlarında da etkili maddeler vardır. Ev ilaçlarında kullanılmaması gerekir.

  Zakkumun Faydaları: İdrar söktürücüdür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Haricen kullanıldığı takdirde adale ağrılarını giderir. Akrep ve arı sokmasında faydalıdır. Düşük dozlarda kullanılacak olursa kalbi kuvvetlendirir. Halk arasında haricen deri kanserine karşı kullanılmaktadır. Kalbi kuvvetlendiricidir, fakat bunun için çok düşük dozlarda kullanılmalıdır. Uyuz gibi deri kaşıntılarına, bit, pire gibi zararlılara karşı haricen kullanımı faydalıdır. Bir Türk doktoru olan Dr. Ziya Özel, zakkum ile ilgili uzun süren çalışmalar yapmış ve Zakkumun kansere karşı tedavi edici olduğunu belirtmektedir. Zakkum özünden faydalanılarak hazırlanan kanser ilaçları üretilmeye başlanmış ise de konuyla ilgili araştırmalar henüz tamamlanmamıştır.

  Uyarı: Çok zehirli bir bitki olduğu için küçük miktarlarda dahi ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Zakkum Çiçeği Bitkisi nasıl kullanılır? Zakkum kurutulduktan sonra suyla kaynatılarak çok küçük miktarlarda dahilen ya da zeytinyağı ile karıştırılarak haricen kullanılabilir.
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş