Yüzüsuyu Hürmetine Duanın Hükmü Nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 12 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yüzüsuyu Hürmetine Dua Etmek caiz midir?

  Bazı büyük zatların yüzü suyu hürmetine duamızı kabul etmesini Allah’tan isteyebilir miyiz? Mesela “Ya Rabbi Hz. Muhammed'in yüzü suyu hürmetine veya evliya-i kiram, şehitler ve salihler hürmetine dualarımızı kabul et.” şeklinde dua edebilir miyiz?

  Böyle bir dua şekli caiz değildir. Ne sahabe ne tabiin ne de onların yoluna güzellikle tabi olan hiçbir salih kavim böyle dua etmemiştir. Hanefi mezhebinin yaygın olduğu bir toplulukta yaşadığımız içindir ki örnek fetvaları o kimselerden vermek gerekir.

  Bu tür dualar Süleyman Çele*bi’nin Mevlid‘i gibi kitaplarda yer alır. Ama böyle dua olmaz. Bu konuda Hanefî alim*ler*den İbn Eb’il-İzz şöyle diyor:

  “Kişinin, Allah’tan başkasını du*asının kabulüne sebep kılması ve onunla tevessülde bu*lun*ması caiz değildir… O şöyle demek ister: “Fa*lanca senin salih kullarından olduğu için duamı kabul eyle.” Onun Allah‘ın salih kulu olma*sıyla berikinin du*ası arasında ne ilgi, ne bağlantı olabilir? Bu, duada taşkınlık yapmaktır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Rabbinize için için ve yal*vararak dua edin. O, taşkınlık yapanları gerçekten sevmez.” (Araf 7/55)

  Bu ve benzeri dualar, sonradan uydurul*muş*tur. Böyle bir dua ne Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sel*lemden, ne sahabeden, ne tabiînden, ne de imamların birinden ak*tarılmıştır. Allah hepsinden razı olsun. Bu, ancak cahille*rin ve bazı tarikatçıların yazdığı tılsımlarda bulunabilir.1 ”

  Ali b. Muhammed b. Ebî’l-İzz ed-Dimaşkî, (öl. 792 h./1390 m.) Şerh’ül-Akîdet’it-Tahâviyye, Beyrut, 1408/1988, c.I, s.295-297
   


Sayfayı Paylaş