Yüz Tiplerine Göre Saç Modelleri

Konusu 'Saç Bakımı' forumundadır ve Pelin tarafından 12 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  Yüz Tiplerine Göre Saç Modelleri
  Her saç modeli her yüz tipine gitmez. Saç mı ön planda olsun, yoksa yüz mü? öncelikle saç kesiminden önce buna karar verilmelidir. Yoksa her yeni
  saç modelleri herkese uymaz. (Topuz, klasik, modern, gelin saç modellerinde saç kesimide dikkat edilmesi gerekenler aşağıdadır.)
  Erkek ve kadın için saç modelinin tespiti için baz alınacak yedi çeşit yüz biçimi vardır.

  Yüz tiplerine göre ideal saç kesim modelleri :
  1- Yuvarlak Yüz ve uygun saç modelleri: Dengeli yumuşak bir yüz yapısıdır. Yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçi iseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak saç modelleri tercih etmelisiniz. Böylelikle saçınız ön planda olup, yüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır. Yüzünüzün hatlarına göre öne doğru kesilmiş tutamlar da yüzünüzü biraz olsun inceltecektir.

  2- Kare Yüz tiplerine uyan saç modelleri : Kare yüz yapısı da yuvarlak yüz gibi dengelidir. Sertlik ön plandadır. Kare bir yüze saç kesimi yaparken eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir. Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak, dengelemek istiyorsanız saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz. Bunu yaparken saçınıza yuvarlak bir kesimli kahkül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

  3- Diktörtgen Yüz tiplerine uygun saç kesimi modelleri :
  Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmiyen bir yüz şeklidir. Eğer
  yüzünüzü biraz kısalmak amacı ile kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde saç kesimi yaptırabilsiniz. Şakak kemiğini örtecek
  şekilde yapılan kesimler ile dengeli ve uyumlu saç modellerine sahip
  olabilirsiniz.

  4-Enine Diktörtgen Yüz tipi ve uygun saç modelleri : Bu yüz şeklinde yüzünüzü biraz uzatmak ver şakak kemiklerinizin ön plana çıkmasını istemiyorsanız uzun saç modelleri veya saçınızda yukarılara verilecek volümlerle saçınızın biçimini dikdörtgen şeklinde kesimler ile yüzünüzü inceltebilir ve yüz yapınızda biraz olsun değişiklikler yapabilirsiniz.

  5-Ters Üçgen Yüz tipleri ve saç kesim modelleri : Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir. Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkündür. Makyaj için ise en elverişli yüz biçimidir. Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek , saç tepesine volüm vererek kesilen saç modellerini tercih etmelisiniz. Ama kendinize biraz dengeli, uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesi vermek istiyorsanız tam tersi enselerde daha çok volümü olan ve saçın tepesine doğru volümü azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

  6-Üçgen Yüz tipi ve uygun saç modeli: Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak yaptırabilirsiniz. Küçük kare kesimler
  yaptırabilirsiniz.

  7-Baklava Yüz tipleri ve uyan saç modelleri : Bu yüz biçiminde saçınıza uzun, kısa, düz, dalgalı, kahküllü modelleri uygulayabilirsiniz. Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza, kilonuza ya da yüzünüzde nerenin ön planda, nereniz arka planda kalmasına karar vererek saç modelini bulmalısınız.

  Kuaförde dikkat edilmesi gerekenler: Yüz şekline göre saç kesilirken kuaför ile konuşarak, yüzünüzü mü, saçınızı mı ön plana çıkarmak istediğinizi belirtmeli, kilo, boy, giyim tarzınız (abiye, klasik, modern ...) ve hatta kişiliğinizi bile konuşmalı, modelde mutabık kalmalı ve ona göre saç kesimi yaptırmalısınız.

  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  baklava yüz tipi nasıl oluyor anlamadım
   

Sayfayı Paylaş