Yurdumuzun Bitki Örtüsünü Korumak İçin Neler Yapmalıyız

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 17 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yurdumuzun Bitki Örtüsünü Korumak İçin Neler Yapılmalı

  Bitki örtüsü, herhangi bir bölgede yetişen bitkilerin tümüne verilen isimdir. Bitkilerin oluşturdukları toplulukların sınıflanmasında birçok ölçüt kullanılmakta olup en yaygın olanı fizyonomik görünüm esas alınarak yapılan sınıflamalardır. Bu bitkilerin dış görünüşünü etkileyen şekil, renk, yoğunluk, yükseklik, topluluğun mevsimlere göre aldığı şekil, renk, yoğunluk, dikey yönde tabakalaşma durumu, hayat formu dikkate alınmaktadır. Buna göre bitkiler orman, çalı, ot, bataklık, çöl vb, şekilde ya da yaprak döken, daimi yeşil geniş yapraklı, daimi yeşil iğne yapraklı gibi sınıflar oluşturabilmektedir.

  Bilinçli bireyler olarak bu konuda en iyi başlangıç olarak atık maddelerin çöp kutusuna ve geri dönüşüm kutusuna atılacaklar olarak ayırıp öyle atmak olabilir. Daha sonra ise yeşil alanları tahrip etmek yerine yerleşim olarak kırsal ve çorak alanlar tercih edilmelidir.

  Doğadaki yeşili korumak ve arttırmak amacıyla kurulmuş olan kuruluşlara katılmak, etkinliklerde yer almak bir bireyin görevleri arasında olmalıdır. Böylelikle yeşilin korunması ve çoğalması sağlanmış olur. Aynı zamanda doğaya zarar verecek yakıtların kullanımından da kaçınılmalıdır.

  Toplumsal olarak yapmamız gereken ise her bireyi bu konuda bilgilenmesini ve duyarlı hale gelmesini sağlamaktır. Atık maddelerin doğaya zarar vermeden imha edilmesini sağlamaktır. Bütün bunları yaptığımız takdirde gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabiliriz.
   


Sayfayı Paylaş