Yunus Çiklit (Cyrtocara moorii)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 8 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yunus Çiklit (Cyrtocara moorii)

  Yunus Çiklit, Malawi Çiklitleri içerisinde en çok tanınanlardandır. Saldırgan olmaması nedeniyle barışçıl kabul edilebilecek diğer Malawi türleriyle karma yapılabilir.

  [​IMG]

  Çok göz alıcı renklere sahip olmasa da hem erkek hem de dişilerin renkli oluşu çok satılan bir balık olmasını sağlar. Yavruluk döneminden erişkinliğe dek görünüm açısından fazla değişmez. Erkeklerde daha belirgin olmak üzere, erişkinlik döneminde baş kısmında belirgin bir yumru oluşabilir. Kitaplarda yer alan fotoğraflar genelde çok nadide balıklara aittir. Piyasadaki yunusların çoğu bu şekilde kafa yapmıyor.

  Yunus beslenecek bir akvaryuma bol miktarda kaya koymaya gerek yoktur. Bu balıklar genelde açık alanda yüzerler. Taban kumunu ince tercih edebilirsiniz. Ağızlarıyla kumu karıştırmayı severler. Etçil beslenen bir balıktır. Yine de bitkisel kaynaklı yemleri ihmal etmemek gerekir. 20 cm'in üzerine nadiren çıkabilirler.

  Yavruları diğer Malawi türlerine oranla biraz ürkektir. Kalabalık bir akvaryumda yunus yavruları yem almakta güçlük çekebilir. Büyüdükçe kendini koruyabilir hale gelir, hatta bazen erkekler arası şiddetli kavgalar görülebilir.

  Ağızda kuluçka yapan bir balıktır. Bir seferde 150 hatta daha fazla yavru alınabilir. Melezlenmenin önüne geçebilmek için üretim tankında her zaman tek türe yer vermek en doğrusudur.

  Yunus Çiklit'in genelde fanatik hayranları vardır. Akvaryumda tek başına yunus besleyen bu hobiciler, sağlıklı ve safkan balıkların garantisidir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş