Yunus Ciklet Balığı Hakkında Bilgi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yunus Ciklet Cyrtocara moorii

  Yunus Ciklet Balığı, Malawi Gölünde az bulunan bir balık türüdür ve çok fazla bir dağılım alanı olmamasına rağmen pek çok ihracatçılar bu balığı ihrac edebilmek için MALOMBE ve LUMBAULO’ye gelir.

  Ortak İsim: Yunus Cichlid
  Bilimsel Adı: Cyrtocara moorii
  Dağıtım: Afrika/Malawi-Kumluk sığ bölgeler
  Beslenme: Omnivor(Etçil ve Otçul)
  Mizaç: Barışçıl
  PH: 7.2-8.5
  Sıcaklık: 24C - 27C
  Maksimum Boy: 25 cm
  En Az Akvaryum Hacmi: 250-300 lt
  Ana renkler: Mavi

  [​IMG]

  Cinsiyet: Olgun erkeklerde sırt yüzgeci uçları sivri, olgun dişilerde ise yuvarlaktır. Anal yüzgeç erkeklerde sivri, dişilerde yine yuvarlaktır. Erkekler dişilere oranla daha iridir.

  Bakım: Bakımı kolaydır. Büyük akvaryumlar tercih edilmelidir. Canlı yem ve dondurulmuş yemlerle beslenmelidir. Sebze içerikli diyet yemlerle takviye yapılmalıdır. Dana yüreğide dondurulmuş verilebilir. Kayalardan dekorlar hazırlanmalı ancak yüzebileceği geniş alanlar bırakılmalıdır. Akvaryumda kum yüzeyi geniş tutulmalıdır. turkeyarena
  Su değişiklikleri düzenli olarak yapılmalıdır. Tank arkadaşı olarak, aulonocara(İmparator) türler ve barışçıl hap türler tercih edilebilir. Mbuna cichlidlerle birlikte tutulmalıdır. Sadece, mbuna türlerinden sarı prenseslerle birlikte bakılmasında herhangi bir olumsuzluk gözlenmemektedir. Gelişimi çok yavaş olan bir cichliddir.

  Üretim: Üreme akvaryumunda sık sık kısmi su değişimi yapılmalı, balıklar protein ağırlıklı yemlerle beslenmelidir. Üç dişi bir erkek olarak çiftleştirme yapılmalıdır. Üreme tankında, kayalarla dekore edilmiş mağaralara ihtiyaç vardır. Yumurtalar ağızda kuluçka yöntemi ile olgunlaşır.3 haftalık kuluçka dönemi vardır. Genç dişilerde 25-30 yavru alınırken, daha olgun dişilerde 80'e yakın yavru alınabilir. Yavrular gri renkli iken, 2-2.5 yılda cinsel olgunluğa ulaşır.
   


Sayfayı Paylaş