Yunus Ciklet Balığı Cinsiyet Ayrımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 24 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yunus ciklet cinsiyet belirleme

  Yunus cikletlerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Olgun erkeklerde sırt yüzgeci uçları sivri, olgun dişilerde ise yuvarlaktır. Anal yüzgeç erkeklerde sivri, dişilerde yine yuvarlaktır. Erkekler dişilere oranla daha iridir. Yunusların ulaştıkları boyutlar erkeklerde 20-22cm, dişi yunuslarda 16.5cm yi bulur.

  [​IMG]

  Erkek yunusun anal yüzgeci kuyruğun ortasına kadar gelmektedir. Erkek yunusun rengi aynı akvaryumda ki dişiye göre daha canlı ve daha parlak renklere sahiptir.

  Erkeklerin dudak ve kafa yapısı dişilere oranla daha belirgindir. Bazı yunusların kırmızı dudak yapıları ile sanki ruj sürmüş gibilerdir.

  Dişi yunus çiftleşmeye hazır olduğu zaman erkek kur davranışları sergilemeye başlar. Dişi tüpçük çıkardığı zaman artık yumurtlamaya hazır hale gelmiş demektir.

  Erkek yunusun yumuşak tavırları bu dönemde agrasifleşir. Dişinin karşısında titremeler ve ilginç hareketler sergileyerek çiftleşmek istediğini belirtir. Kumun üstünde dairesel hareketler yaparak çiftleşmeyi gerçekleştirirler.

  Dişi titreyerek yumurtalarını döker ve hemen sonrasında arkasını dönerek yumurtaları ağzına alır. Bu sırada yumurtaları ağzına alırken erkek yunus yumurtaları döller. Eğer dişi yumurtayı arkasına döndüğünde alamazsa yada ağzından kaçırırsa erkek yunus kaçan yumurtaları yiyebilir.
   


Sayfayı Paylaş