Yunanistanı geçip liderliğe koşuyoruz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  TÜRKİYE, 2010 yılında yaşadığı ekonomik krize rağmen kişi başına düşen Porsche satışında Avrupa birincisi olan Yunanistan'ı tahtından indirmeye hazırlanıyor. Doğuş Otomotiv-Porsche Genel Müdürü Anıl Gürsoy, Türkiye'de ilk 5 ayda 100'ün üzerinde Porsche'nin satıldığını belirterek, "Yoğun talep nedeniyle Yunanistan'dan bile 15 Porsche aldık. Geçen yıl 247 adetlik satışı bu yıl 300'ün üzerine çıkartıp lider olacağız" dedi.

  [​IMG]

  5 ayda 3'üncü oldu
  İlk 5 ayda 24 ülkenin yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa Bölgesinde Porsche satışlarından 3'üncülüğe yükseldiklerini belirten Gürsoy şöyle konuştu: "Geçtiğimiz yıllarda en fazla 5'inciliğe kadar çıkabilmiştik. Bu yıl Türkiye'de talep artarken, ekonomik kriz yaşayan Yunanistan gibi ülkelerdeki düşüşlerle bölgenin liderliğini alacağımızı düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Yunanistan'da 350'ye yakın Porsche satılmıştı. Bu yıl Yunanistan'da ve ilk üçteki diğer ülkelerde ciddi düşüşler var. O yüzden onların kotasını bile alıyoruz. İlk 5 ayda 100'ün üzerinde satış yaptık. Yılın geri kalanında yeni Cayenne'nin de gücüyle 300'ün üzerinde satış yapıp Türkiye'de rekorumuzu kıracağız."

  Dizel satışları artırdı
  Türkiye'de bugüne kadar en fazla Porsche'nin 2009 yılında satıldığını hatırlatan Gürsoy, 2003 yılında yılda 91 adet Porsche satılırken 2009'da krize rağmen bu sayının 247'ye ulaştığını söyledi. Gürsoy, özellikle dizel Cayenne'nin 2009 yılında satışa sunulmasıyla taleplerin arttığını belirterek şunları söyledi: "Biz 2009'da daha fazla Cayenne dizel alibilsek satışları artırırdık. 1 Haziran'dan itibaren tamamen yenilenen Cayenne'den yıl sonuna kadar 150 adet satmayı hedefliyoruz. Eski Cayenne'ler bitti. İlk 5 ayda 50 tane sattık. Dolayısıyla yıl sonuna kadar hedeflerimizi çok rahat tutturacağız."

  19'u gelmeden satıldı, hibrid versiyonu isteğe bağlı gelecek
  PORSCHE Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, 1 Haziran'dan itibaren yeni Cayenne satışına başlayacaklarını belirterek, "104 bin Euro'dan başlayacak yeni Cayenne'dan daha satışa sunulmadan 19'unu sattık" dedi. Porsche'nin SUV sınıfındaki temsilcisi Cayenne baştan aşağı yenilenirken, öncüsüne göre daha küçük boyutlara ulaşmasına rağmen iç mekanındaki genişlikten birşey kaybetmemiş. İç mekanda Panamera modelinden izler taşıyan araçta ilk kez 3.0 litrelik hibrid motor seçeneği de bulunuyor. 3 litre dizel motor ve 3 farklı benzinli motorun da yer aldığı Cayenne'de Porsche ilk kez sekiz vitesli ilk Tiptronic şanzıman geliştirmiş. Anıl Gürsoy, isteğe bağlı Türkiye'ye getirecekleri hibrid Cayenne'nin fiyatının 130 bin Euro civarında olduğunu ve şu anda 1-2 müşteriyle görüştüklerini söyledi.
  24.05.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş