Yunanistan Yöresel Kıyafetler

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yunanistan yöresel kıyafetleri
  Yunanista'nın geleneksel kıyafetleri, yunanistanın yöresel giysileri nelerdir, Yunan giyim tarzı, Yunan kıyafetleri, Yöresel Yunan kıyafetleri hakkında bilgi

  [​IMG]


  Foustanella/Tsolias
  Diplomatlar ve savaşçılar tarafından takılan Foustanella / Tsolias, bu kostüm erkekler için ulusal kostüm ilan edildi; bu dağlık alanlarda bulunur ve Yunanistan Orta ve Güney bölgelerinde ağırlıklı olarak giyilirdi.Kostüm çapraz birlikte dikilir "langolia" denilen bez üçgen şeklinde parçalar tarafından yapılan beyaz pilili etek (Foustanella) adını türetir.Foustanella etek Yunanistan Osmanlı egemenliği altında olduğu yıllarda, simgeleyen 400 pileler oluşur. Türklerin mücadele ederken 1821 devriminin Yunan Fighters Foustanella giydi. Bugün Atina'da Meçhul Asker Mezarı kendi nöbet tutmak Evzones, Cumhurbaşkanlığı Muhafız, resmi üniforma olarak hizmet vermektedir.Kostüm kalan çok geniş akan kollu beyaz bir gömlek oluşan ve nakışlı yün yelek "fermeli" denir ve arkasından asılı paneller vardır.Yelek, muhafız kaptanı tarafından giyilen ikincisi, mavi siyah ya da bordo olabilir. Bir kanat beline yıpranmış ve dağcılık için giyilirdi Tsarouhia olarak bilinen büyük pompons var ayakkabıları işaret edilmektedir.

  Vraka
  Tüm Ege adalarında bazı varyasyonlar ile giyilir Vraka Bu kostüm, vraka erkek elbise klasik türüdür. Bir panavaki (beyaz iç çamaşırı), beyaz gömlek, Karamani (şalvar), koumbouri (kolsuz yelek çarpı), kanat, Zaka (dış kılıf)) ve megalo FeSi (püsküllü kap) oluşur.

  Karagouna
  Karagouna Orta Yunanistan'daki Teselya gelen ünlü kadın kılık. Karagouna kostüm Teselya vadinin zenginliği simgeleyen parlak renkleri ile bir gelinlik olduğunu. Ismi kadınların nedeniyle kostüm ve takı ağırlığının sadece başlarını hareket olabilir yolu çıktı. Bu kostüm bir kalın siyah saçak kenarı ile beyaz bir elbise, etek boyu, beyaz bir kolsuz ceket de kollar ve nakış kenarlarında el yapımı kümeleriyle bir yün palto olan bir iç çamaşırı oluşur'' sayias'' dekore trim, kısa bir kırmızı yün zengin işlemeli yelek hissettim ve siyah veya renkli perçemli kadife kol bantları.Beline takılan kırmızı işlemeli altın iplik bantları ile apron hissettim ve nihayet siyah işlemeli baş başörtü eşarp sarılmış ve daha sonra başının etrafında bükülmüş ve alnını altın süslüdür. Bu kostüm ayırt edici özellikleri, gelinin zenginliği simgeleyen, koynunda boyunca giyilen sikkelerin zincirlerinin kaç satır vardır. Önlük, aynı zamanda bir broş ve gümüş veya altın zincir parçası süslüdür.

  Desfina (Sterea Helladas)
  kadın Desfina Yunanistan Fokida bölgenin bir köylü elbise. Püsküller ve saçak beyaz miğfer süsleyin. O an tüm beyaz uzun kollu elbise. Bu fazla siyah ve kırmızı kablo ile süslenmiş uzun beyaz bir yelek. Belden yukarısı bağlayan o parlak kırmızı kadife önlük sırmalı edilir.

  Crete
  Yunanistan'ın güney adaları için ortak olarak Girit kadınlar pantolonlu giyerler. Ayrıca ön ve arka önlük giyerler. Onların siyah keçe veya kadife ceketler zengin altın nakışlarla süslenmiş ve bunlar altın bir kolye takın. Başlarını olarak buldukları Bizans İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis (bugünkü İstanbul) kaybı için yas siyah tığ işi "mandili" giyerler. Onların gözünde sarkan püsküllü Girit Arkadi de manastırın patlama içinde kaybolmuş insanlar için gözyaşı temsil söyleniyor.Mandili düşer, bu da ele almak gerekir olmadığı bir işaretidir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş