Yunan Mitolojisi Thor

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Thor İskandinav Mitolojisi
  Yunan Mitolojisi Thor, iskandinav mitolojisi Thor

  En Güçlü Tanrı: Thor veya Donnar İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrıdır. Thor İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrısıdır.

  Thor efsanesi Viking / İskandinav inanışlarıyla başlar. Kuzeyin sert acımasız barbarları Kuzey Avrupa’yı işgal edip yağmalarlarken çelik gibi korkusuz yürekleriyle doğa olayları ile uğraşırlardı. Gemileri azgın dalgalarda çarpışırken gökte çakan yıldırımların göz kamaştırıcı soğukluğunda yüzleri tuzlu suyla ıslanmış olarak Thor’dan yardım isterlerdi.

  Thor, Asgar’ın Tanrılarından birisidir. Çok Tanrılı din anlayışlarının arşetiplerinden birisi olan Thor için çok detaylı anlatımlar vardır.

  Efsanevi çekici Mjöllnir elindeyken yıldıırmların gücü de elindedir. Aslında bir yandan da tarihte hızla Hıristiyanlaşan İskandinav ülkelerinin Paganizm’den taşıdıkları inanış kalıntılarının simgesidir.

  Thor’un isminin kökenine bakılınca İngilizcedeki Thunder(yıldırım) kelime sesdeşliği dikkat çeker. Norveççe torden…

  İskandinav mitolojisi ile Yunan Mitolojisi benzerlikler gösterir. Tanrıların babası Zeus yerine burada Odin vardır. Thor bu mitolojide Odin’in çok sevgili ve dünyaya (Jöro) düşkün oğludur. Loki bilinen şekliyle kötülük ilahı ile hep başı derttedir ve bir kahramanlık öyküsünden diğerine yol alır.

  Mjölnir: Thor’un efsanevi çekiç silahıdır. Bu silahla yıldırımları çağırır. yıldırımlar kendisine zarar vermezken rakiplerini yerler bir eder. Bir düşmana çekicini savurduğunda sihirli bir şekilde silah geri gelir.

  Megingjord: Thor’un giydiği kemer. Güçlerini kat kat arttırır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş