Yunan Mitolojisi Şehirleri

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Yunan Mitolojisi Şehirleri İsimleri
  Yunan Mitolojisinin Şehirleri, yunan mitolojisinde şehirlerin isimleri, yunan Mitolojisinde şehirlerde yaşam, yunan mitolojisinde yerleşim, Yunan Mitolojisinde yaşam stili, Yunan Mitolojisi Şehirleri Nasıl Oluşur, Yunan Mitolojisi Şehirleri Nedir, Yunan Mitolojisi Şehirleri Örnekleri, Yunan Mitolojisi Şehirleri Resimleri, Yunan Mitolojisi Şehirleri Vikipedi, Yunan Mitolojisi Şehirleri Anlamı, Yunan Mitolojisi Şehirleri Fotoğrafları, Yunan Mitolojisi Şehirleri Hakkında Kısa Bilgi

  Yunan şehirlerinde yaşam stili uzun süre aynı kaldı. Şehirlerde yaşayan insanlar servetlerine göre müstakil evlerinde ya da bugünkü apartmanlar gibi bir çok evden meydana gelen yapılarda yaşıyorlardı. Evler, sosyal yapılar ve tapınaklar Agora'nın etrafına inşâ edilirdi. İnsanlar bazen köylerde ve şehir merkezinin dışında seyrek konutlaşmış yerlerde yaşarlardı. Atina'da insanların çoğunluğu şehir surları dışında yaşıyorlardı. Tahminî olarak 560.000 olan nüfusun 400.000'i şehir surları dışındaydı.

  Yerleşme
  Genel Yunan evleri bir avlu etrafında dizilmiş yatak odaları, kilerler ve bir mutfaktan oluşuyordu. Yunan kültüründe evler diğer uygarlıklara kıyasla çok daha büyük olmuştur her bir evin, yaklaşık 230–250 m2 olduğu görülmektedir.

  Evler genel olarak ebeveyn ve çocuk yatak odalarından oluşuyordu ve diğer akrabaların aile içinde yaşadığı pek görülmezdi. Erkekler aileyi geçindirmekle yükümlü olduğundan evde pek vakit geçirmezlerdi. Ev işlerini köleler yaparlardı. Kadınların görevi çocuklara bakmak, yapılacak ev işlerinin listesini hazırlamak ve çeşmelerden eve su taşıyan, yemek pişiren, temizlik yapan ve çocuklarla oyun oynayan köleleri denetlemekti. Erkekler akşamları misafirleri ağırlayabilecekleri özel odalara sahipti zira erkek misafirlerin evin, kadınının ve çocuklarının yaşadığı mahrem bölümlere girmesi yasaktı. Erkekler arkadaşlarını çağırarak sempozyumlar düzenlerlerdi. Işık gaz yağından sağlanır, odun kömürü yakarak ısınılırdı. Ev içi mobilyalar gayet basitti. Tahtadan masalar, sandalyeler, yataklar, dolap ve komodinler kullanılırdı.
   


Sayfayı Paylaş