Yunan Mitolojisi Helen

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 28 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Yunan Mitolojisi Helen (Helene) ve ya Truvalı Helen
  Yunan mitolojisinde Helen kimdir, Helen Kültürü, yunan Mitolojisinde Helen, Yunan Mitolojisi Turuvalı helen kim, helen of troy
  [​IMG]

  Yunan mitolojisine göre yeryüzünün en güzel kadını, Zeus ile Leda’nın kızı, Menelaos’un karısı. Troya savaşının çıkma sebebi Helen’in Paris’e duyduğu aşkla Troya’ya kaçmasıdır. Troya savaşı sonrasında kocası Menelaos Helen’i güzelliği karşısında affetmiş ve Sparta’ya geri götürmüştür.

  Yunan mitolojisine göre Truva savaşına neden olan dünyanın en güzel kadınıdır. Sparta kraliçesi Leda ile tanrı Zeus 'un kaçamağından doğan bir kızdır. Dioscuri'nin kardeşi ve Clytemnestra'nın ikizidir.Helen daha çocukken Yunan kralı Theseus tarafından kaçırılır ancak daha evlenecek yaşta olamadığı için kral onu annesi Aethra'nın yanına Aphidnae'ya yollar. Fakat Helen, ağabeyi Dioscuri tarafından kurtarılır, Dioscuri aynı zamanda Aethra'yı da esir alır. Helen evlenecek yaşa geldiğinde Yunanistan'daki bütün güçlü ve nüfuzlu erkekler onun peşine düşer fakat kalbi kırık damat adaylarının çıkaracağı sorunları düşünen babası kral Tyndareos, Odysseus 'u dinler ve kızını istemeye gelen herkese Helen kimi seçerse seçsin, onun evliliğini ve mutluluğunu korumaya yemin ettirir. Daha sonra kral, Menelaus'ta karar kılar ve Helen onunla evlenerek ona Hermione isminde bir kız çocuğu verir.

  Ancak, on sene kadar süren mutlu bir evlilikten sonra Helen, Truva prensi Paris ile kaçar. Bunun üzerine kocası Menelaus diğer damat adaylarını, onlara yeminlerini hatırlatarak bir araya toplar ve tarihteki en büyük Yunan ordusu, Agamemnon komutasında efsanelere konu olacak savaş için Truva'ya gider.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Truvalı Helen hakkında bilgi
   


Sayfayı Paylaş