Yumuşakçalarda Sinir Sistemi, Dolaşım Sistemi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yumuşakçalarda Sinir Sistemi Nasıldır

  Yumuşakçaların sinir sistemi çok farklar gösterir. Esas itibariyle sinirlerde birbirine bağlı ayrı düğümlerden teşekkül etmiştir. Bu düğümler ilkel yumuşakçalarda birbirinden uzakta bulunurlar. Hatta başta bulunan düğümler (iki kavkılılarda) vücudun diğer taraflarında olanlardan daha küçük de olabilir, iki kavkılılarda düğümün en büyüğü, içinden su geçmekte olan boruların (sifon) civarında bulunur.

  Ahtapotlarda, mürekkepbalıklarında, etyiyen yumuşakçalarda sinir sistemi çok ileri bir gelişme gösterir. Bazı düğümler diğerlerinden ayrı kalmakla beraber, en çoğu bir «beyin» teşkil edecek tarzda bir araya gelmişlerdir. Gözden haber alan beyin kısmı büyüktür, zira gözler çok iyi gelişmiş olup avlanmaları için kullanılırlar.

  Ahtapotun beyninde bazı faaliyetleri idare edecek ayrı merkezler vardır. Örneğin, mantonun, solungaçlara oksijen taşıyan suyun gelmesini sağlayan, yavaş ve ritmik hareketleri nefes alma ve nefes verme merkezleri tarafından düzenlenir. Bu merkez manto kaslarının sırasıyla kasılma ve gevşemesini idare eder. Fakat ahtapot yüzmek istediği zaman, mantonun yüzmeyi sağlayabilmek üzere yaptığı kuvvetli hareketler, diğer iki merkezin çalışmalarını kontrol eden, daha yüksek bir merkez tarafından idare edilir.

  Yumuşakçalarda, Açık dolaşım görülür. 5-7 odacıklı kalp ve buna bağlı kısa atar ve toplar damarlardan oluşmuştur. Taşıma sıvısında taşıyıcı pigmentler bulunur ve gaz taşınımındada rol alır.
   


Sayfayı Paylaş