Yulaf ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yulaf ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Avena, Oat, Avoine, Avena sativa​

  Yulaf: Buğdaygiller familyasından; daha ziyade hayvan olarak yetiştirilen otsu bir bitkidir. Nişasta bakımından zengindir. Otsu bir tahıl bitkisi olan yulaf, bol miktarda nişasta içerir. B grubu vitaminler ile başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere mineraller bakımından da zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Yurdumuzda üretimi daha çok Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılmaktadır.

  Toplanması-Saklanması: Haziranda çiçeklenmeye başlayan bitki, tane oluşturmadan, yani henüz yeşilken, yerden bir karış yukardan kesilir, demetler halinde gölgelik bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra ince ince kıyılıp saklanır.

  Yulafın Faydaları: Dişleri korur. İdrar söktürür. Vücuda rahatlık verir. Guatrı önlemeye yardımcı olur. Kandaki şeker miktarını düşürür. Saçları güçlendirir ve parlaklık verir. Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Vücudu, kas ve kemikleri güçlendirir. İktidarsızlığı giderir. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.Sinir zayıflığı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Adet dönemindeki ağrı ve şikayetleri azaltır. Uyuşturucu ve sigara bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olur. Sağlıklı bir kemik, cilt, saç ve tırnak oluşumuna yardımcı bir bitkisel üründür. Kan basıncı düzensizlikleri ve kalp rahatsızlıkları tedavilerine destek olarak kullanılabilir. Yulaf sapı genellikle; güçlendirici özelliğinden dolayı zayıf telli veya zayıf köklü saçlar için kullanılmaktadır.turkeyarena.net Yulaf tentürü ile, problemlerden kaynaklanan odaklanma bozukluğu, isteksizlik, iştahsızlık ve uykusuzluk halleri tedavi edilebilir. Yulaf sapı ve içeriğindeki faydalı maddeler; saçlarımızı güneş işığının, sık yıkamanın, toz ve kimyasal maddelerin, bakterilerin ve saç kurutma makinelerinin olumsuz etkilerine karşı korur ve güçlendirir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yulaf Nasıl Kullanılır? Yulaftan yulaf ezmesi, unu ve ekmeği yapılabilir. Yulaf lapa haline getirilip çıbanların üzerine konursa faydası görülür. Yulaf çayı vücuda kuvvet verir, idrarı arttırır ve kabızlığı giderir. Yulaf unu özellikle çocuk mamalarında kullanılır. Yulaf ya da yulaf unu kaynatılıp elde edilen su süzülüp banyo suyuna katılırsa cildi korur, rahatlatır ve yumuşatır. Ciltteki kızarıklık ve kaşıntıları giderir.turkeyarena.com Bebeklerdeki pişiklerde de etkilidir.​

  Kuru yulaf taneleri su veya sütle kaynatılıp yulaf lapası yapılarak ya da taneleri ezilip yulaf ezmesi şeklinde içine bal, şeker ya da meyve katılarak yenir.

  Yulaf Çayı: 1 yemek kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak, tatlandırılmadan ve sıcak olarak içilir.

  Yulaf Tentürü: 1-2 litrelik bir şişe boğazına kadar ince kıyılmış yeşil yulaf bitkisiyle doldurulur ve üstüne 70 derecelik etil alkol eklenir. Alkol, bitkilerin üstüne çıkmalıdır. Sıcak bir ortamda 14 gün kadar bekletilir ve arada bir çalkalanır. Daha sonra tülbentten geçirilerek süzülür. Tentür artık kullanıma hazırdır. Ama, tentür kullanımında alkol alındığının unutulmaması gerekir!

  Yan etkiler: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.
   
 3. Dila Well-Known Member

  ben meyveli yulaf ezmesi yiyorum öyle daha güzel oluyor tavsiye ederim
   
 4. Misafir Guest

  Sayın admin Balıkesir kepsut ilçesi sarnıç köyünde su ile çalışan taşlı değirmen işletmekteyim.Değirmenimde katkısız tam bugday unu kara çavdar unu tahıl unu ve yulaf unu üretmekteyim.Ürünlerim %100 katkısız ve dogaldır.Değirmenim Tarım ve köyişleri bakanlıgından gerekli tüm izinleri almış ve kayıt altındadır.Değirmenim tam hijyenik ortamda üretim yapmaktadır.unlu mamüllerinizde ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.Saygılarımla Halil AYAR

  Tel:05356782485

  Email.halilayar16@hotmail.com
   

Sayfayı Paylaş