Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Hikayesi

Konusu 'Masal ve Hikayeler' forumundadır ve CAN tarafından 26 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar..

  Eski zamanlarda (Tekirdağ)Malkara’da 15 yaşlarında Zeynep isimli güzel bir kız vardır. Bir gün köyde Ağa’nın düğünü olur. Düğünde eğlenceler ve at yarışları yapılır. At yarışlarına uzaklardan gelen Ali adında bir genç de katılır. Ali gönlünü düğünde gördüğü Zeynep’e kaptırır.

  Köyüne dönünce babasını gönderip Zeynep’i istetir. Ali’nin köyü uzak olduğundan Zeynep’in ailesinin pek gönlü olmaz ama gönüllü gönülsüz verirler. Düğün yapılır, Zeynep Ali’nin köyüne gelin gider. Ancak ailesinden ayrı olmaya alışık olmayan Zeynep tam yedi yıl ailesini göremez.

  İçindeki hasret büyüdükçe türküler yakmaya başlar, düğünlerde söyler. Zeynep’in kocası Ali de bu duruma aldırış etmez, yeri geldikçe Zeynep’i döver, O’nu hor görür. Zeynep de üzüntüsünden hastalanıp yataklara düşer. Çevredekiler en sonunda dayanamayıp Zeynep’in anasını, babasını çağırırlar. Annesi babası geldiğinde Zeynep onlara bu türküyü mırıldanır ve bir daha da iyileşemez. Bu duruma çok üzülen çevresindeki halk bu türküyü dilden dile günümüze kadar aktarmıştır...
   


Sayfayı Paylaş