Yosun ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yosun ve Faydaları
  Yosun (moss): Nemli ağaç gövdelerinde, kayaların diplerinde, denizlerde asalak olarak yaşayan bir bitki türüdür. Rizoyit adı verilen kısımlara sahip, klorofil içeren çiçeksiz sporlu bitkilerdir. İpliksi, yapraksı, şeritsi, tüpsü, makroskobik ya da mikroskobik olabilirler. Yosunlar, tıp, eczacılık ve sanayide.kullanılmakta; Çin ve Japonya gibi uzak doğu ülkelerinde besin maddesi olarak tüketilmektedir.

  Yosunun Faydaları. Saçlar yıkanırsa kuvvetlendirir. Haşlanması bağırsak kurtlarını döker. Yosunun sürüldüğü bölgeleri zayıflatıcı özelliği vardır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  El ve ayak titremeleri için, yosun ile yapılabilecek bir kür tarifi
  GEREKLİ MALZEMELER
  * Yosun (Liken),
  * Tarçın,
  * Yaban eriği,
  * Limon kabuğu,
  * Portakal,
  * Bal

  KÜRLERİNİ HAZIRLANIŞ VE KULLANIM ŞEKİLLERİ
  Çekirdeklerini ayıkladığınız yaban eriklerini, İzlanda yo­sunu ile birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatın. Kaynamış yosunları yıkıp posasını alın. İçine, rendelenmiş limon kabukları ilave edilerek lapa kıvamına gelinceye kadar bal ile karış­tırın. Hazırlanan lapadan yemeklerden önce bir veya iki çorba kaşığı yiyin.

  Öğütülmüş tarçın kabukları, yosun ile birlikte yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı­ya, şurup kıvamına gelinceye kadar bal ilave edilerek ka­rıştırılır. Hazırlanan bu şuruptan kahvaltıdan önce ve yat­madan ısıtılarak bir fincan içilir.
   

Sayfayı Paylaş