Yonca ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yonca ve Faydaları
  Yonca (Oxalis acetosella): Baklagiller familyasından; bir bitki cinsidir. Birçok türü vardır. Kokulu yonca yurdumuzda yetişen 30-100 cm boyunda, iki yıllık otsu bir bitkidir. Gövdesi silindir biçiminde, boyuna çizgili ve çok dallıdır. Yaprakları saplıdır. Çiçekleri sarı renkli ve güzel kokuludur. Dalların ucunda dik salkımlar halindedirler. ​

  Açık yeşil renkte yaprakları olan güzel çiçekli ve hoş kokulu bir bitkidir. İçeriğinde bol miktarda bitkisel protein bulunur. A, B grubu, C, D, E ve K vitaminlerini içeren yonca vitamin bakımından oldukça zengin olmasının yanında, başta kalsiyum olmak üzere mineraller açısından da zengin bir besindir.

  Yoncanın Faydaları: İshali keser. Ateşi düşürür. Sinirleri yatıştırır. Baş ağrılarını dindirir. Romatizma ağrılarını giderir. Midenin düzenli çalışmasını sağlar. Şeker hastalığında faydalıdır. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkiye sahiptir. Ayrıca, kanı ve karaciğeri temizler. Besin değeri oldukça yüksek bir besin olan yonca vücuda kuvvet ve enerji verir. Bu özelliğiyle özellikle kansızlık çekenlere faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. carmen Well-Known Member

  yonca yetiştiriciliği hakkında bilgi verirmisiniz lütfen çok acill
   

Sayfayı Paylaş