Yön ile ilgili 15 Cümle

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 13 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Arkadaşlar çok acil, yön ile ilgili 7.sınıf düzeyi 15 cümle lazım.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  Coğrafi yönler, dünya üzerindeki yer ve varlıkların konumunu tanımlamakta kullanılan, dünyanın kutupları baz alınarak oluşturulmuş terimlerdir. Başlıca dört coğrafi yön vardır: Kuzey, güney, doğu ve batı. Bunlara aynı zamanda ana yönler denir. Yön bulma aracı pusuladır. Yön ağaçtaki yosunlar,güneş,kutup yıldızı ve karınca yuvaları ile de bulunabilir.

  Ara yönler
  Ana yönler arasında kalan yönleri tanımlamak için ara yönler oluşturulmuştur. Bunlar, kuzeydoğu, güneydoğu, kuzeybatı ve güneybatıdır. Daha hassas bir tanım gerektiğinde ara yönlerin ana yönlere yakınlığına bağlı olarak ikincil ara yönler kullanılabilir. Bunlar kuzeyden başlayarak saat yönünde; kuzey-kuzeydoğu, doğu-kuzeydoğu, doğu-güneydoğu, güney-güneydoğu, güney-güneybatı, batı-güneybatı, batı-kuzeybatı ve kuzey-kuzeybatıdır.

  Yön tahmini
  İnsanlar doğada çoğunlukla yönlerini bulmakta zorlanırlar. Özellikle ormanlık alanlarda ağaçların sıklığı ve çeşitli engeller nedeniyle ister istemez belirli açılarla yön değiştirilir. Bu iri bir kayanın yanından geçerken veya bir çalılığa atlarken olabilir. Ormanda yönünü kaybeden birisi genellikle paniğe kapılır. Bu durum, daha fazla paniğe gerek bırakmadan da çözülebilir. Ormanda mevcut özel işaretlerin okunması ona en rahat şekilde yön gösterecektir. Ormanda yürürken çevreyi dikkatli incelemek, grup halindeysek tek sıra yürümek, sağ ve sol yanımızda nelerin olduğunu hatırda tutmak, gerekiyor ise özel işaretler koymak, kaya, ağaç, kesilmiş ağaçların yerde kalan kütükleri. karınca yuvalan bize yön bulmak ta yardımcı olacaktır. Bazen bir parmağınızı ıslatıp rüzgar yönünü bulmakla da yön tahmini yapabilirsiniz. Çevredeki, akarsular, hakim tepeler, karayolları, özel yapıdaki ağaçlar nirengi noktaları olarak alınabilir.

  Güneşin doğuşu ve batışı
  Yön tahmininde kullanılan en basit yöntem güneşin doğuş ve batış istikametlerine bakmaktır. Güneşin doğduğu istikamet doğu, battığı istikamet batıdır. Doğuyu karşımıza aldığımızda sağımızda kalan yön güney, solumuz kuzey, arkamız batıdır.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Şubat 2015
 3. EmRe Well-Known Member

  Örnek Cümleler
  - Yön tahmini
  - Yön bulma aracı pusuladır
  - Başlıca dört coğrafi yön vardır
  - Dünyaya Yön Veren Cümleler
  - Tarihe Yön Veren Cümleler ve Ayrıntılar
  - Kendinize bir yön çizmeli ve o yön üzerinde
  - birtakım tartışılacak yönler var.
  - insana yön veren güzel sözler vardır.
  - Yöneticiliğin en kötü yönü sevilmemektir.
  - İnsanlar doğada çoğunlukla yönlerini bulmakta zorlanırlar.
  - Ana yönler arasında kalan yönleri tanımlamak için ara yönler oluşturulmuştur.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Şubat 2015
 4. Melissa Guest

  teşekkür ederim çok işime yaradı.
   
  Moderatör tarafından son düzenleme: 27 Şubat 2015

Sayfayı Paylaş