Yol izni kaç gündür

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yol İzni Kaç Gündür
  İş Kanununa Göre Yol İzni Kaç Gündür
  Yol İzni Hakkı, Yıllık İzne Gidene Yol İzni Verilir Mi?

  İş Kanunu Md.56
  Yıllık ücretli izinleri işyerinin kurulu bulunduğu yerden başka bir yerde geçirecek olanlara istemde bulunmaları ve bu hususu belgelemeleri koşulu ile gidiş ve dönüşlerinde yolda geçecek süreleri karşılamak üzere işveren toplam dört güne kadar ücretsiz izin vermek zorundadır.


  Soru: İzinler ile ilgili 657 sayılı kanunun 102.maddesinde gidiş+geliş olmak üzere en fazla 4 gün süreyle yol izni verilebilmektedir. Yol izni verilebilmesi için; uzaklığın en az kaç km. veya kaç saat olması gerekmektedir?

  Cevap: Bilindiği üzere, 657 sayılı devlet Memurları Kanunun yıllık izin başlıklı 102 nci maddesinde "Devlet memurlarının yıllık izin süresi, hizmeti 1 yıldan on yıla kadar (On yıl dahil) olanlar için yirmi gün, hizmeti on yıldan fazla olanlar için 30 gündür. Zorunlu hallerde bu sürelere gidiş ve dönüş için en çok ikişer gün eklenebilir." hükmü yer almaktadır.

  Yıllık izin ve kullanılması sırasında gidiş ve dönüş için idarenin takdiri ile verilen ikişer günlük yol süresinin verilmesinde bir kritere mevzuatta rastlanılmamıştır. Bir başka deyişle madde metninde geçen zorunlu hallerin neler olduğuna dair yapılan bir belirleme bulunmamaktadır.

  Ancak kurumsal mevzuatta yani iç genelgelerde konuya ilişkin düzenlemeler bulunabilir. İdare takdirini kamu yararı ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde kullanmak zorundadır.
   


Sayfayı Paylaş