Ylang Ylang Yağı Faydaları ve Kullanımı

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 20 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Ylang Ylang Yağı Kullanımı ve Yararları

  Ylang ylang yağı, Güney Asya’da (Endonezya, Malezya, Madagaskar ve Filipinler) yetişen Cananga Odorata ağacından elde edilmektedir. Canana odorata türünün ağacının taze çiçekli kısımlarından ekstraksiyon yöntemi ile elde edilir. Tatlı, etkili floral kokuya sahiptir. A, C, B1, B2 vitaminleriyle, protein ve mineraller içermektedir.

  Boyları yaklaşık 60 metreyi bulan bu ağaç türü, her sezon yeşil yapraklıdır. Ylang Ylang yağı Cananga Odorata’ın çiçeklerinden elde edilmektedir. Gün içinde çiçekler yağlarını ağaç gövdesine tekrar gönderdiğinden, çiçeklerin yağı kaybetmemesi için akşam vakti toplanır. Çiçeklerin çiçeği diye tabir edilen ylang ylangdan distilasyonla yağ elde edilir. Çiçekleri sarı, pembe ve leylak rengindedir. Sarı çiçeklerden elde edilen ylang ylang yağı en kaliteli, narin, çiçeksi özelliklere sahip damıtılmış yağdır.

  [​IMG]

  Ylang ylang yağının bilinen faydaları

  Aromatik ve ferahlatıcıdır. Cildi ve saçları yenileyicidir. Afrodizyaktır. Zihinsel ve duygusal olarak etkileyicidir. Aromaterapide; stresi ve gerginliği uzaklaştırmak ve ruh halini düzeltmek için kullanılır. Tropikal Asya’da yüksek tansiyon, ishal, uykusuzluk gibi rahatsızlıklar için kullanılmıştır. Antidepresan olan Ylang Ylang Yağı kas gevşetici, hücre yenileyici özelliklerine sahiptir. turkeyarena Kuru ciltleri nemlendirmekle beraber cilt çatlakları için kullanılmaktadır. Akciğer, kalp, kalın ve ince bağırsakların fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

  Kullanım Şekli: Haricen; cilde masaj uygulanır.

  Uyarı: Hamilelerin kullanımı sakıncalıdır.

  Uyarı: Ylang ylang yağı ve faydaları hakkında yapılan araştırma neticesinde sağlığımızı korumak amacıyla hekimlerin görüş ve önerileri olmaksızın kullanılmamalıdır.
   


 2. elif Moderator

  Ylang Ylang Ağacı ve Çiçeği

  Çok değerli bitkilerden biri olan Ylang'ın Vatanı güneydoğu Asyadır. İlk olarak ticari amaç ile Filipinler'de daha sonra da Endonezya'da yetiştirilmiştir. Ardından Komor Adalarına getirilerek 1980'li yılların başlarına kadar (Komor Adaları çarpık turizm ve yapılaşmadan etkilenene kadar) yüksek miktarlarda yetiştirilmiştir.

  Bu coğrafyada diğer ülkelerde de yetiştirilen Ylang Ylang, Endonezya, Filipinler, Madagaskar ve Komor Adalarının yanısıra, halen ençok Çin'in Guangdong bölgesinde yetiştirilmekte.

  Aromaterapinin vazgeçilmez bitki yağlarından birisi olan Ylang Ylang, ülkemizde pek bilinmemesine karşın, aromaterapi uygulamalarının yaygın olduğu uzakdoğu ve batıda (Avrupa ve ABD) oldukça iyi tanınan değerli bir yağdır. Adı uzakdoğu dillerinde "Çiçeklerin çiçeği - Flower of Flowers" anlamina gelmektedir.

  Ylang Ylang Yağı su ya da buhar damıtımı ile elde edilir. Ylang Ylang'ın egzotik, çiçeksi ve tatlı bir aroması vardır. Rahatlatıcı ve dolaşım düzenleyici etkisi olduğu bilinir. turkeyarena Ylang Ylang parfüm üretiminde yaygın olarak tercih edilir, limon, yasemin, bergamot, mimoza, gül gibi bir çok koku ile karıştırılmaya uyumludur.

  Anti-depresan, afrodizyak, enfeksiyon önleyici, antiseptik, hipotansif, düzenleyici, sinirleri yatıştırıcı ve dolaşım sistemini uyarıcı etkileri bulunur.

  Ylang Ylang'ın bilinen kullanım şekilleri :

  Akne ve sivilcelere karşı, yağlı ciltler için, Saç bakımı, Böcek ısırmalarına karşı,
  Cilt tahrişlerine karşı, Genel cilt bakımı için, Yüksek tansiyon, Taşikardi, Çarpıntı, Stres kaynaklı bozukluklar ve gerginlik halinde kullanılmaktadır
   
 3. Berra Well-Known Member

  yılang yılang yağını cildim ve saçım için kullanmak istiyorum ama aktarlardan aldığımız yağlar güvenlimi bilmiyorum. bir sürü sahte ürün var piyasada gerçek yada sahte olduğunu nasıl anlayabiliriz
   
 4. yagmur Well-Known Member

  tarım bakanlığı yada sağlık bakanlığından onaylı olduğuna bakabilirsin en güvenli
   

Sayfayı Paylaş