Yıllık izin ücreti hesaplama

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 26 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yıllık izin ücreti hesaplama nasıl yapılır?
  Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalışmaktadırlar ve yıllık ücretli izinleri de bu Kanuna göre hesaplanır. (854 sayılı Deniz İş Kanunu’na aynı hakları verir)

  Kanun’un 53 üncü maddesine göre;
  “İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir…
  İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
  a. Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
  b. Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
  c. Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
  Az olamaz…”

  • İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir.
  Tabloda 2011 yılı 01.07.2011 - 31.12.2011döneminde uygulanan asgari ücret baz alınarak örnek hesaplama yapılmıştır.

  Brüt Asgari Ücret : 837,00
  Günlük Kazanç : 27,90

  Çalışma Süresi...............................Hakedilen İzin.....Yıllık İzin Ücreti Tutarı
  Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil)........14 Gün...................390,60
  Beş yıldan fazla onbeş yıldan az................20 Gün...................558,00
  Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla..................26 Gün...................725,40


  Cumartesi Günü Fiilen Çalışmıyoruz, İzin Günleri Hesabında Cumartesi Dikkate Alınacak mı?
  Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. 4857 sayılı İş Kanunu ve 394 sayılı Hafta Tatili Kanununda açıkça ifade edilmese de uygulamada hafta tatili genel olarak pazar günüdür. Buna bağlı olarak işyerinde fiilen çalışılıp çalışılmamasına bakılmaksızın yıllık ücretli izin günlerinin hesabında cumartesi günleri dikkate alınacaktır. Örneğin; 14 işgünü yıllık iznini 10 + 4 şeklinde kullanılması durumunda ve izin süresi pazartesi gününden itibaren başlatılacaksa, izin süre bir sonraki hafta Perşembe günü bitecek ve cuma günü iş başı yapılacaktır. 14 gün izin tek seferde kullanılacaksa ve izin pazartesi günü başlatılıyorsa izin süresi üçüncü haftanın Salı günü bitecek ve Çarşamba günü iş başı yapılacaktır.

  Uygulamada (her ne kadar yönetmelikte yıllık izinin bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölünebilir hükmü mevcutsa da) yıllık izinlerin birer haftalık bölümler halinde kullanılması durumunda, cumartesi günlerinin mutlak olarak izin süresinden sayılıp sayılmaması tartışma konusu olabilmektedir. Örneğin, bir haftalık izin pazartesi – Cuma günleri beş gün mü yoksa mutlak olarak pazartesi – cumartesi günleri altı gün şeklinde mi olmalıdır? İş yerinde cumartesi günleri fiilen çalışılmıyor ve tatil yapılıyorsa bu konu büyük önem arz etmektedir. Bize göre, cumartesi günleri mutlak olarak yıllık ücretli izin hesabına dahil edilmelidir.
   


Sayfayı Paylaş