Yıldız Sarayı Müzesi Hakkında Bilgi

Konusu 'İstanbul' forumundadır ve GamZe tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Yıldız Sarayı Müzesi Hakkında Bilgi
  Beşiktaş’ta yer alan Yıldız Sarayı, Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmıştır. Saray aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği dört merkezden biridir.

  Yıldız Sarayı, Beşiktaş’la Ortaköy semtleri arasında yer alan yaklaşık 500 bin metrekarelik bir korunun içinde köşk, kasır, yönetim ve servis binalarından oluşuyor.

  Saray adını Sultan 2. Mahmud’un bu koruda yaptırdığı köşkten aldı. Bu köşkü oğlu Abdülmecid döşetti ve Yıldız adlı gözdesini yerleştirdi. Sultan Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Sultan, 1842 yılında Kasr-ı Dilkuşa isimli bir köşk yaptırarak Yıldız Sarayı’nın büyümesini sağladı. Sultan Abdülaziz devresinde ise Malta, Çadır ve Çit köşkleri inşa edildi. Fakat saray Sultan Abdülhamid döneminde çok gelişti. Sultan Abdülhamid’in devamlı kullandığı bu saray, bir taraftan fiziksel olarak sürekli büyürken, diğer taraftan da Osmanlı siyasi tarihindeki en tartışmalı evrenin içinde yaşandığı mekân oldu.

  Yıldız’da yer alan bütün binalar, etrafı yüksek duvarlarla çevrili korunun kuzey ucunda toplanarak sıralar halinde dizili durumda. Korunun geri kalan bölümü Dışbahçe’yi oluştururken, bugün Yıldız Parkı adı ile halka açık olan bu bahçede Çadır ve Malta Köşkleri ve Yıldız Porselen Fabrikası bulunuyor.

  Adres: Yıldız, Beşiktaş-İstanbul
  Tel: (0212) 259 45 70 – 259 89 77
   


Sayfayı Paylaş