Yılda 200 adet satabilirsek i Miev i Türkiye ye getiririz

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Mitsubishi i MiEV
  TÜRK otomotiv sektörünün dünyada geleceği şekillendirecek elektrikli araçlara yönelik ilgisi her geçen gün artıyor. Hem üretim, hem temsilcilikte Türkiye'de hızlı adımlar atılırken, Japon Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek satışa sunulan ilk elektrikli otomobil olma ünvanına sahip 'i MiEV'de talep gelmesi halinde Türkiye'de satışa sunulacak. Mitsubishi'nin Türkiye distribütörü olan Temsa Global'in Genel Müdürü Yusuf Soner, dünyanın geleceğinin elektrikli otomobillerde olduğunu belirterek, "Mitsubishi'nin geleceğe yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan i MiEV'i 200 adetlik bir filo veya satışı görürsek Türkiye'ye getiririz" diye konuştu.

  [​IMG]


  Japonya'da trafiğe çıktı
  '2010 Türkiye'de Japon Yılı' kapsamında Türkiye'ye getirilen i MİEV'in tanıtımında konuşan Soner, elektrikli otomobillerin kısa bir süre öncesine kadar şüpheyle yaklaşılan bir olgu olduğunu belirterek, "Ancak artık hayalden gerçeğe dönüştü ve şu an Japonya’da öncü araçlar trafiğe çıktı. Kısa sürede de Avrupa’da kullanımı başlayacak. Bu teknoloji, benzinli araçların ve birçok alternatifin ötesinde dünya mirasına sahip çıkılmasında büyük rol oynayacak bir evrimin habercisi” dedi.

  Chinda dünyayı tehdit ediyor
  Chinda olarak adlandırılan Çin ve Hindistan'ın Amerika'daki kadar otomobile sahip olmaya kalktığında dünyanın yaşanmaz olacağını kaydeden Soner şöyle konuştu: " Chinda otomobil sahibi olmadan elektrikli otomobil konusu bitmeli. Çünkü normal bir küçük sınıf otomobili yılda 10 bin kilometre yaparak 1.4 ton karbondioksit salıyor. Üretilen elektrik için salınan CO2'ye rağmen bir elektrikli otomobil 0.4 ton salıyor desek araç başına yılda 1 ton kazanç var. Keşke bir sihirli değneğimiz olsa ve Türkiye'teki tüm araçları elektrikli yapabilsek karbondioksit salınımına yüzde 5 gibi bir büyük katkı sağlarız."

  Fiyatlar 30 bin TL'ye inecek
  15 yıl önce internet sayfası, elektronik posta ve cep telefonu konusundaki algının şimdi elektrikli otomobiller konusunda yaşandığını belirten Soner, 15-20 yıl sonra Türkiye dahil elektrikli araç penetrasyonunun görüleceğini ifade etti. Soner, elektrikli araçların 2015'e kadar 30 bin TL civarında bir maliyete gerileyeceğini de belirterek, "10 yıla kadar şu an 130 kilometre olan menzilleri 1000 kilometreye çıkacak. Bataryaların maliyeti 10 yıl içerisinde 6'da 1'e inecek. 20 bin Euro olan maliyet 3 bin Euro'ya düşecek" diye konuştu.

  Görme engelliler için yapay motor sesi eklenmiş
  ŞARJ edilebilir bataryaları sayesinde yüzde 100 elektrikle çalışması nedeniyle 0 karbondioksit salınımına sahip i MiEV dünyada kullanımda olan en çevreci araçlardan biri. i MiEV 130 km hıza ulaşırken, tek bir şarjla (radyo, klima çalışmadan insan sayısına bağlı olarak değişmekle beraber) 160 km’lik bir yolu rahatlıkla alabiliyor. i MiEV 220 Volt şebeke cereyanı ile topraklı prizden ortalama 7 saatte full şarj edilebiliyor ve ya 330 Volt ile “quick charger” istasyonlarından yarım saatte yüzde 80 şarj edilebiliyor. Sıradışı tasarımı, gelişmiş özellikleriyle otomobil dünyasında yeni bir dönemi başlatacak olan i MiEV, 4 kapılı ve 4 yolcu kapasitesine sahip. Elektrikli olduğu için hiç ses çıkartmayan araçlar görme engelliler için risk teşkil edince, Mitsubishi Japonya'da i MİEV'e opsiyon olarak yapay motor sesi eklemiş.

  [​IMG]
  15.02.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş