Yıkamadan sonra oluşan su lekeleri, nasıl engellenir...?

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Soru: Yaz aylarını güneyde geçiriyorum, arabamı seyrek olarak yıkattığım halde, üzerinde su lekeleri oluşuyor. Bunu nasıl engellerim.

  Otomobili yıkadığımız suyun sertlik durumu çok önemlidir. Sert sular (kuyu suları gibi) içinde yüksek oranda kireç bulunan sulardır ve otomobil yıkamaya uygun değildir. Özellikle sıcak havalarda, hele kızgın güneş altında kireçli su ile yıkanan otomobilin üzerindeki su damlaları çok hızlı buharlaşır ve damlaların etrafında kireç kalıntıları bırakır. Yeni stop edilmiş otomobillerin hemen yıkanmaya başlaması durumunda da, motorun sıcaklığı ile fazlaca ısınmış motor kaputu üzerinde bazen bu sorun oluşabilir. Maalesef bu kireç kalıntılarını temizlemek oldukça zordur. Birçok durumda, bilinçsizce yapılan temizleme işlemi otomobilin boyasının, metal ve plastik kısımlarının cam çıtaları ve hatta camlarının çizilmesi ile sonuçlanabilir.

  Böyle bir durumun meydana gelmesini engellemek için şunlara dikkat edilmelidir:
  • Otomobilin yıkanacağı suyun kireçsiz olmasına dikkat edilmelidir, araç özellikle kuyu suları ile yıkanmamalıdır.
  • Yıkamaya başlamadan önce kaputun sıcak olmamasına dikkat edilmeli, olmazsa kaputa uzunca bir süre akar su tutularak soğutulması sağlanmalıdır.
  • Suyun kireçli olması kaçınılmazsa havanın daha serin olduğu sabah erken ya da akşam geç saatlerde yıkanmalıdır.
  • Araç güneş altında kesinlikle yıkanmamalıdır.
  • Yurdumuzun batı ve güney bölgelerinde bulunan "araç duşları"na suyun kireçsiz olduğundan emin olmadan itibar edilmemelidir.
  Otomobilin üzerinde su lekeleri oluşmuşsa otomobili serin bir havada ve gölge bir yerde önce bol su ile ıslattıktan sonra bu lekelerin üzerine sirkeli bez koyarak kirecin çözülmesi sağlanmalı, ancak bunu yaparken 4-5 dakikada bir su ile yıkayarak sirkenin boyaya ve plastik kısımlara zarar vermesi önlenmelidir. Lekeler çıkmamışsa işlem tekrarlanmalıdır.

  Tabii, böyle durumlarda Ziebart'ın profesyonel istasyonlarının sizlere her zaman hizmete hazır olduğunu unutmamak lazımdır. Ziebart'ın kullandığı özel temizleme maddeleri ile bu lekeler otomobilinize hiçbir zarar vermeden temizlenecektir.
   


Sayfayı Paylaş