Yeşilay Haftası Ne Zaman Kutlanır

Konusu 'Önemli Gün ve Haftalar' forumundadır ve EmRe tarafından 13 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Yeşilay Haftası Ne Zaman Kutlanır? (1 - 7 Mart)

  Yeşilay günü haftası hangi tarihte kutlanır? Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar Derneğini kurdular. Hilâl – ay , ahdar – yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını aldı. Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

  Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Alkollü içki veya uyuşturucu alanlar önce rahatlık, baş dönmesi duyar, sonra sarhoş olurlar. Sarhoşlar doğru düşünüp doğru karar veremezler. Kolay suç işlerler, içkili iken araç sürenler taşıt kazalarına neden olurlar.

  Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla alışkanlık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler, sayılmazlar. İçki ve uyuşturucu kullanımı aile düzenini bozar.

  Uyuşturucu ve alkollü içkiler sağlığa da zararlıdır. Vücudumuzda önemli görevler yapan beyin, mide, kalp, akciğer gibi organlar içki ve uyuşturucudan etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedeni uyuşturucu ve alkollü içkilerdir.

  Sigara: Toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

  Sigara iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur. Akciğerde bronşları doldurur, öksürmeye yol açar. Sigaranın kansere de neden olduğu ileri sürülüyor.

  Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması yasaktır. Bu yasağa uymayanlar suç işlemiş olur. Suç işleyenlere ağır hapis cezaları uygulanır.turkeyarena.net Uyuşturucu maddelerin bir bölümü ilaç yapımında kullanılır. Bu amaçla bazı uyuşturucu maddelerin hükümet belirli koşullarla izin verir.

  Topluma, aileye, bireye zararlı olan içki ve uyuşturucuların kullanımını eğitim yoluyla engellemek için kurulan Yeşilay Derneği’nin simgesi; beyaz üstünde yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlıyor. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapıyor.

  Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım. Kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım. Yeşilay günü haftası ne zaman kutlanır konusunu okudunuz.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 10 Mayıs 2015

 2. yeşilay haftası neden kutlanır teşekkürler
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmamayı özendirmek için kutlanır.
   
 4. yeşilay haftası demek güzel temiz vesağlıklı insanlar demek yeşilay haftasını işte bu yüzden kutluyoruz.
   
 5. aşk New Member

  size soruda neden kullanılır diye sorulmuyor ne zaman diye soruluyor arkadaşım 1 marttan başlar 7 marta kadar sürer
   
 6. EjjeNNa Administrator

  cevaba dikkatli bakarsan görürsün ne zaman kutlandığının yazıldığını... sen önce oku sonra eleştirini yap
   
 7. aşk New Member

  anlıyorum...
   

Sayfayı Paylaş