Yeryüzündeki Sıcak Su Kaynakları Nasıl Oluşur

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yeryüzündeki Sıcak Su Kaynaklarının Oluşumu

  Depremler ve volkanların yaygın olarak oluştuğu alanlar, aynı zamanda sıcak su kaynaklarının da yaygın olarak oluştuğu alanlardır. Bugün Japonya’da 500′ün üzerinde sıcak su kaynağı yer almaktadır. Yağışlarla yeryüzüne inen suların bir bölümünün yer altına sızmasıyla yer altı suları oluşur. Yer altı suyunun, yakınındaki bir magma kütlesi tarafından ısıtılmasıyla sıcak sular oluşmaktadır. Yer altında kaynayıp buharlaşan sıcak sular fay kırıklarını takip ederek yeryüzüne ulaşıp sıcak su kaynakların; oluşturmuştur.

  Bazen de sıcak su ve buhar, yer kabuğunda dar bir çatlakta tutulur ve volkanik basıncın etkisiyle yeryüzüne püskürerek çıkar. Bu tip sıcak su kaynaklarına ise gayzer adı verilir. Gayzerler, volkanik basıncın artıp azalmasına bağlı olarak belli aralıklarla püskürmektedir. Sıcak sular, eriyik hâldeki mineral madde bakımından zengindir.

  Sıcak su kaynakları temiz ve güvenilir bir enerji kaynağı olan jeotermal enerjiyi oluşturmaktadır. Örneğin, İzlanda, ABD ve Yeni Zelanda’da elektrik enerjisi üretimi ve ısıtmada sıcak su kaynakları kullanılmaktadır. Yer kabuğundan derinlere doğru inildikçe her 33 metrede sıcaklık ortalama 1 °C artar. Yer kabuğunun faylar yarıldığı yerlerde ise sıcaklık artışı her 2 - 3 metrede 1 °C olmaktadır. Bu nedenle sıcak su kaynakları fay ve fay hatlarının çevresinde daha yaygındır. Sıcak su kaynaklan kaplıca, ılıca ve gayzer gibi İsimler alır.turkeyarena İspanya dışında; İzlanda, Türkiye, Yunanistan ve İran gibi ülkeler levha sınırlan çevresinde yer aldıklarından jeotermal enerji kaynakları bakımından zengindir. Ancak bu ülkelerden İzlanda dışındakiler mevcut jeotermal enerjilerini yeterince kullanamamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş