Yerel Saat Hesaplaması Nasıl Yapılır

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 13 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yerel Saat Hesaplamaları Nasıl Yapılır

  Yerel saat, herhangi bir yerde, Güneş'in en tepede olduğu ana ya da gölge boyunun en kısa olduğu ana öğle vakti denir. Öğle vakti gün ortasıdır ve saat 12.00 olarak kabul edilir. Buna göre ayarlanan saat dilimine yerel saat denir.

  Yerel Saat Nasıl Hesaplanır?
  Yerel Saat Problemlerinde Şu Yol Takip Edilir:

  a. İstenilen Merkezlerin Her İkisi De Greenwich’in Batısında Ya Da Doğusunda İse, Boylam Numarası Büyük Olandan Küçük Olan Çıkarılır. İstenilen Merkezlerden Birisi Greenwich’in Doğusunda Diğeri Batısında İse Boylamlar Toplanır.

  d – D = …… X 4 Dakika = …… Dakika (iki Nokta Arasındaki Zaman Farkıdır.)
  b – B = …… X 4 Dakika = …… Dakika (iki Nokta Arasındaki Zaman Farkıdır.)
  d + B = …… X 4 Dakika = …… Dakika (iki Nokta Arasındaki Zaman Farkıdır.)

  Not: Daha Doğuda Olan Noktanın Saati Daima İleridir. Eğer İstenilen Nokta Doğudakiyse Verilen Saatle Fark Toplanacaktır. Eğer Batıdaki Yerin Saati Soruluyorsa Çıkarılarak Saat Bulunacaktır.

  buna göre;
  – Boylam Farkı Bulunur.
  – Bulunan Boylam Farkı Sabit Zaman Farkı Olan 4 İle Çarpılarak Yerel Saat Farkı Hesaplanır.

  b. Dünya Batıdan Doğuya Doğru Döner. Bu Nedenle, Doğuda Yerel Saat Batıya Göre Daima İleridir. Batıda İse Yerel Saat Doğuya Göre Daima Geridir.

  buna Göre;
  – Batıdaki Bir Noktanın Yerel Saati Verilecek, Doğudaki Bir Noktanın Yerel Saati Sorulacak Olursa, Doğuda Yerel Saat Daima İleri Olacağından Aradaki Yerel Saat Farkı Toplanır.

  – Buna Karşılık, Doğudaki Bir Noktanın Yerel Saati Verilir, Batıdaki Bir Noktanın Yerel Saati Sorulursa, Batı Daima Geri Kalacağından Aradaki Yerel Saat Farkı Çıkarılır.

  2. Güneş Problemleri
  güneş’in Doğma Ve Batma Saati İle İlgili Problemlerde Şu Yol Takip Edilir:

  a. Yerel Saat Problemlerinde Anlatıldığı Gibi İki Nokta Arasındaki Yerel Saat Farkı Bulunur.

  b. Dünya, Batıdan Doğuya Doğru Döndüğü İçin, Doğuda Güneş Batıya Göre Daima Erken Doğar, Batar. Batıda İse Güneş, Doğuya Göre Daima Geç Doğar, Batar.

  buna Göre;
  – Batıdaki Bir Noktada Güneş’in Doğma Saati Verilir, Doğudaki Bir Noktada Güneş’in Doğma Saati Sorulursa, Doğuda Güneş Erken Doğacağından Aradaki Yerel Saat Farkı Çıkarılır.

  – Eğer Tersi Sorulursa, Batıda Güneş Geç Doğacağından Aradaki Yerel Saat Farkı Toplanır.

  hesaplamada İzlenilecek Yol

  yerel Saat: Bir Noktada Güneş'in Gökyüzündeki Konumuna Göre Belirlenen Saate Yerel Saat Denir. Aynı Boylam Üzerindeki Noktalarda Yerel Saat Aynıdır. Herhangi Bir Meridyenin Güneşin Tam Karşısına Geldiği An, Meridyen Üzerindeki Tüm Noktalarda Yerel Saat 12.00'dir.

  güneş, Doğudaki Bir Noktada Batıdaki Yerlere Göre Daha Önce Doğar Ve Daha Önce Batar; Bu Nedenle Yerel Saat Doğudaki Yerlerde Daha İleridir.

  yerel Saat Hesaplamalarında İzlenecek Yol

  • Meridyen Farkı Hesaplanır.

  • Meridyenler Başlangıç Boylamına Göre Aynı Yönde İse Çıkarma, Farklı Yönde İse Toplama İşlemi Yapılarak Meridyen Farkı Bulunur.

  • Zaman Farkı Hesaplanır.

  • Birbirini İzleyen İki Meridyen Arasındaki Zaman Farkı 4 Dakikadır. Meridyen Farkı İle 4 Dakika Çarpılarak Zaman Farkı Bulunur.

  • Zaman Farkı Soruda Verilen Yerel Saate Eklenir Veya Çıkartılır.

  • Doğuda Olan Bir Yerin Yerel Saati İleridir. Bu Nedenle Soruda Verilen Yerin Yerel Saati İleri İse Zaman Farkı Çıkarılır, Yerel Saati Geri İse Zaman Farkı Eklenir.

  örnek: 20. Doğu Meridyeni Üzerindeki A Noktasında Yerel Saat 21.00 İken, B Noktasının Yerel Saati Kaçtır?

  Çözüm: meridyenler Başlangıç Boylamına Göre Aynı Yönde Oldukları İçin Çıkarma İşlemi Yapılır.
  meridyen Farkı = 40 - 20 = 20 Meridyen
  zaman Farkı = 4 * 20 = 80 Dakika İse 80 / 60 = 1 Saat 20 Dakika
  b Noktası A Noktasına Göre Daha Doğuda Olduğu İçin Yerel Saati İleridir.
  b'nin Yerel Saati = 21.00 + 01.20 = 22.20 Dir.

  güneş'in Doğuş Veya Batış Saatinin Bulunması
  bir Noktada Güneş'in Doğuş Veya Batış Saati Verildiğinde, Aynı Paralel Üzerinde Bulunan Başka Bir Noktada Güneş'in Doğuş Veya Batış Saatini Bulmak İçin,

  • Aradaki Zaman Farkı Bulunur.
  • Güneş Doğudaki Yerlerde Daha Erken Doğup Battığı İçin, Güneş'in Doğuş Ve Batış Saatinin Sorulduğu Nokta Doğuda İse Zaman Farkı Verilen Saatten Çıkarılır. Sorulan Nokta Batıda İse Zaman Farkı Verilen Saate Eklenir.

  uyarı: Meridyenler, Greenwich'e (0°) Göre Farklı Yönde İse, Meridyen Farkını Bulmak İçin Toplama İşlemi Yapılır.

  uyarı: 21 Mart Ve 23 Eylül Tarihlerinde (ekinokslarda) Bir Yerdeki Güneş'in Doğuş Veya Batış Saati Verilirse, Bir Başka Yerdeki Güneş'in Doğuş Veya Batış Saati Bulunabilir. Çünkü Bu Tarihlerde Gece - Gündüz Süreleri Eşit Olduğu İçin Güneş Doğduktan 12 Saat Sonra Batar Ve Battıktan 12 Saat Sonra Doğar.turkeyarena

  saat Dilimleri
  dünya 15 Derecelik Aralıklarla 24 Saat Dilimine Ayrılmıştır. Her Saat Diliminin Ortasından Geçen Meridyen O Saat Dilimini Kullanan Ülkelerin Ortak Saat Ayar Meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat Dilimlerinde Yer Alır.

  Uyarı: Bir Ülkede Birden Çok Saat Dilimi Kullanılması İçin, Ülkenin Doğu - Batı Doğrultusunda En Az 2 Saat Dilimini Kapsayacak Kadar Geniş Olması Gerekir.
   


Sayfayı Paylaş