Yer Yuvarlağının Evrendeki Yeri

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yer Yuvarlağının Evrendeki Yeri
  Bütün gök cisimlerinin içinde yer aldığı ortama evren denir. Evrende sayılamayacak kadar çok gök cismi vardırBu gök cisimlerinden başlıcaları; yıldızlar,kuyruklu yıldızlar,gezegenler,uydular ve meteorlardır. Evrendeki uzaklıklar ışık hızı ve ışık yılı ile ifade edilirBu geniş ortamda milyonlarca yıldızdan oluşan topluluklara galaksi ya da gökada denirDünyamızında bir parçası olduğu güneş sistemi,samanyolu galaksisi adı verilen yıldızlar topluluğu içinde yer almaktadır.

  Güneş sisteminin %99’unu güneş oluşturmaktadır. Samanyolu galaksisindeki milyarlarca yıldızdan biri olan güneş,yer yuvarlağından yaklaşık 333000 kez daha büyüktür. Güneş yeryüzündeki yaşamın ana kaynağıdır. Güneşin çevresinde dönen en büyük gök cisimleri gezegenlerdir. Güneş sisteminde dokuz gezegen bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur. Dünya Güneş’e üçüncü yakın gezegendir. Uzaklığı ortalama 150 milyon kilometredir. Güneşten uzaklaştıkca gezegenlerin sıcaklığı azalırDünya güneşe yakın olsa sıcaktan, uzak olsa soğuktan canlı yaşayamazdı.turkeyarena.com

  Güneş sisteminde bulunan gezegenler, güneş etrafında aynı yönde ve elips şeklinde bir yörüngede hareket ederler. Dünya bu dönüşü 365 gün 6 saatte tamamlar.

  Güneş sistemindeki bazı gezegenlerin hiç uydusu yoktur. Jüpiter’in 10’dan fazla uydusu vardır. Ay Dünyamızın tek uydusudur.
   


Sayfayı Paylaş