Yer Elması ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 22 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Yerelması ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Helianthus tuberosus, Jerusalem artichoke, Topinambour

  Yerelması (helianthus tuberosus): Bileşikgiller familyasından; basit yapraklı, yüksek, çok yıllık otsu bir bitkidir. Toprak altındaki yumruları inulin bakımından zengindir. Yumruları kullanılır.

  Parlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türüdür. Besleyici bir sebze olan Yer Elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir.

  Yerelmasının Faydaları: Besleyicidir. Kabızlığı giderir. Cildi güzelleştirir. Bol idrar söktürür. Cinsel gücü arttırır. Safra gelişini artırır. Müshil etkisi vardır. Vücut direncini artırır. Basur memelerine faydalıdır. Şeker hastaları için faydalıdır. İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir. Cildin daha parlak ve güzel görünmesini sağlar. Böbreklerin ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.turkeyarena.net Romatizma, nikris ve mafsal ağrılarında şikayetleri azaltır. Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan yer elması emziren anneler için de faydalıdır. Zayıflamak için diyet yapanların tercih edebileceği yer elması doyurucu ve kalorisi düşüktür.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Yer Elması Nasıl Kullanılır? Yer Elmasının kökü haşlanarak yemeği yapılır ve yenir. Suyu ile saçlar yıkanırsa saç diplerini kuvvetlendirir. Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Besin değerleri yüksek kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet yapanlar kullanabilir.
   
 3. Ayşe Melek Well-Known Member

  yer elması şekeri düşürür mü?
   

Sayfayı Paylaş