Yenileme pazarında yılda 10 milyon lastik satılıyor

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Türkiye’de jant pazarının yıllık 350-500 bin adet aralığında olduğu konuluşurken, lastik pazarı ile ilgili rakamlar daha net. Sektörün en büyük üreticisi ve dünyadaki her 100 lastikten birini üreten BRİSA’nın Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Gökhan Cüceloğlu, "Yenileme pazarının büyüklüğü 10 milyon adet civarı. Otomotiv fabrikalarına yılda 5.5-6 milyon lastik satılıyor" bilgisini veriyor. Sektörden 125 bin kişi ekmek yiyor; lastik ve jant bayilerinin sayısı ise 6 bini geçiyor..


  Lastik sektörü son 5 yılda yüzde 50’den fazla büyürken; yenileme pazarı ve otomobil-motorlu taşıt fabrikalarına yönelik lastik satışı ise 16 milyon adete yaklaştı. Lastik ve jant sektöründe yıllarca profesyonel olarak yöneticilik yapan ve yaklaşık 4 yıldır da kendi şirketi ile, dünyanın çeşitli ülkelerinden jant ve lastik markalarının Türkiye’ye gelmesi için profesyonel danışmanlık veren İbrahim Göknar, lastik-jant pazarı hakkında ilginç bilgiler verdi. Otomotiv sektöründe 1987-2004 yılları arasında görevler alan Göknar, Goodyear Satış ve Pazarlama Müdürlüğü’nden sonra Dunlop, Fulda ve Sava markalarının aynı anda Genel Marka Müdürlüklerini yaptı; 2002-2004 yılları arasında ise Türkiye’nin en büyük jant markası CMS’de üst düzey yöneticilerindendi.


  5 yılda yüzde 50 büyüme

  Aynı dönemde Continental Almanya ile anlaşarak Gislaved ve General markalarını ilk defa Türkiye’ye getiren Göknar, CMS için perakende mağazacılığın adımlarını da attı. 2004 ortalarında serbest çalışmaya başlayan İbrahim Göknar, geçtiğimiz son 3-4 yılda dünyadaki önemli jant ve lastik adreslerini dolaşarak birçok yeni markanın Türkiye’ye getirilmesine önayak oldu. İtalya’dan, Asya’dan, Almanya’dan, Afrika’dan, Ukrayna’dan, İngiltere’den, Belçika’dan, Hollanda’dan, Amerika ve Güney Kore’den jant ve lastik markalarının Türkiye’ye gelmesi için çalışmalar yaptı. Halen bazı yabancı markaların temsilciliğini yapan veya yönetim danışmanlığı hizmeti veren İbrahim Göknar, lastik-jant sektörleri hakkında detaylı bilgiler verdi.
  İbrahim Göknar’ın verdiği bilgilere göre; 5 yıl önce lastik yenileme pazarının büyüklüğü 6-6.5 milyon adet civarıydı; yüzde 50’den fazla büyümeyle bugün 11 milyon adede yaklaştı.
  Türkiye’de, 6 binin üzerinde lastik-jant bayii olduğunu aktaran İbrahim Göknar, "Bence burada yanlışlık var: Zaman içerisinde kotalar dolsun diye neredeyse aynı cadde üzerinde 200 metre mesafe içinde 3 bayilik bile açılmış. Hal böyle olunca satış noktaları birbirleriyle fiyat rekabetine başlamış ve malın standart fiyatı ortadan kalkmış. Satıcılar bir taraftan ’Kár marjları düşüyor’ derken diğer taraftan müşteri güveni kaybediliyor. Zira, 2 ay önce 100 YTL’ye alınan aynı malın fiyatı 60-70-80 YTL’ye bulunabiliyor. Bu konu çözülmeli" diyor. Günlük, haftalık veya aylık değil 1 yıllık gerçekçi satış planları yapılması gerektiğini düşünen İbrahim Göknar şunları kaydetti:


  6 bin lastik-jant bayisi var

  "Aslında lastik pazarı otomobil satışlarından belli: Otomobil satışının artması lastik ve jant satışının artması demek. 6 bin civarı lastik-jant bayii var. Markalı bayi sayısı 3 bin; bir o kadar da tabelasız bayi var. Goodyear, Lassa, Pirelli gibi firmaların 400-600 bayisi var. Petlas’ın da yaklaşık 200 bayisi var."
  Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi olan BRİSA, toplam lastık üretiminin üçte birinden fazlasını tek başına sağlıyor. Türk lastik markası Lassa da, Brisa çatısı altında global oldu ve bugüne kadar 30 milyon adet ihraç edildi. BRİSA ile birlikte Pirelli, Goodyear ve Petlas’ın da üretim tesisi var.


  Yeni logo, Lassa’nın gücünü yansıtıyor

  BRİSA çatısı altında yer alan ve Türkiye’nin ilk yerli lastik üreticisi olan Lassa, global marka olma yolunda belirlediği ihracat ve üretim hedefleri doğrultusunda, 30 yıllık logosunu yeniledi. Yeni Lassa logosunun, markanın pazardaki gücünü yansıttığını söyleyen ve fark yaratan bir logoyu hedeflediklerini dile getiren Brisa Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Serdar Demirdağ, "Yeni Lassa logosu lastiğin ana fonksiyonu olan ulaşım kavramını yansıtıyor. Hareket ve lastik ve yol ilişkisini yansıtan yol unsurlarını yansıtan logo, dalgalanan bir bayrağı andıran kırmızı renkte... Yeni Lassa logosu güç, dinamizm ve üstün performansı da yansıtıyor" ifadelerini kullanıyor. Demirdağ, "Türkiye’nin en çok satın alınan lastik markası Lassa, hem yurtiçinde hem de yurtdışında sadece binek ve ticari araç segmentleri gibi ana segmentlerde değil, nispeten küçük ancak teknolojik olarak da bir markanın prestijini kanıtlayan niş segmentlerde de (4x4 ve ultra yüksek performans binek araç lastikleri gibi) varlığını kanıtlamış bir marka" diyor.


  Jant üreterek, otomotivde 3’üncü büyük ihracatçı oldu

  BUGÜN, dünyanın da önde gelen hafif metal jant üreticilerinden biri olan CMS, Taşıt Araçları Yan Sanayiciler Derneği (TAYSAD) tarafından 2007 yılının en çok ihracat gerçekleştiren 3. otomotiv yan sanayi firması ödülüne layık görüldü. Geçtiğimiz yıl İzmir Pınarbaşı’nda faaliyet gösteren fabrikasına ek olarak Çiğli’de yeni bir fabrikayı daha hizmete açan CMS, 2007 yılında 140 milyon Euro’luk ihracat gerçekleştirmişti. 1985 yılında alüminyum alaşımlı jant üretimine başlayarak günümüzde "Hafif Metal Jant" sektörünün dünyadaki en önemli üreticilerinden olan CMS, son 5 yılda 50 milyon Euro’nun üzerinde yurt içi kapasite artırımına yönelik yatırım yapmıştı. CMS, geçen yıl dış pazarlar ağırlıklı olarak 3.9 milyon adet jant sattı. CMS Yönetim Kurulu Başkanı Berat Ösen, "2007’de CMS Jant Makine olarak gerçekleştirdiğimiz 180 milyon Euro’luk cironun 140 milyon Euro’luk bölümü, yurt dışına yaptığımız ihracat" diyor.


  Türkiye’de üretilen 100 motorlu araçtan 40’ının lastiği, bu fabrikadan çıkıyor


  TÜRKİYE’nin, 50 ülkeye ihraç edilen lastik markası Lassa’yı da üreten Brisa, Türkiye’de üretilen araçların yüzde 40’ına lastik sağlıyor... Yılda 3 milyon adete yakın lastiği, Brisa, Türk otomotiv sanayine veriyor. Brisa, otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse, minibüsten traktöre kadar bütün segmentlerdeki araçlar için lastik üretiyor.


  Yatırım, ihracata bağlı

  Türkiye’de yenileme pazarında yaklaşık 10 milyon lastik satıldığını belirten Brisa Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Gökhan Cüceloğlu, fabrikalara sağlanan lastik sayısının ise 6 milyona yakın olduğunu kaydetti. Gökhan Cüceloğlu, "2004 yılında başlattığımız yatırım programı, 2008 yılına kadar olan süreci de kapsıyor. Bu program çerçevesinde 200 milyon dolarlık yatırım yaptık. Kapasitemizi adet olarak ikiye katladık. Yatırımın devamlı Türkiye’deki ve ihracattaki gelişmelere bağlı. İhraçlar paralelinde tekrar ileriye dönüp bakacağız" dedi.
  "Brisa açısından önemli ve sevindirici olan, 2008 yılının sonu itibariyle kapasiteyi kullanacak olmamız" diyen Cüceloğlu şöyle devam etti:


  50 ülkeye ihracat

  "Bu açıdan bakınca lastik satışımızı her sene yaklaşık 1 milyon adet artırıyoruz. Brisa’nın üretim kapasitesi 10 milyon 500 bin adet. Dünyada da yaklaşık 1,3 milyar lastik üretiliyor. Buna göre biz, üretimin yaklaşık yüzde 1’e yakınını yapıyoruz. Dünyadaki 100 lastikten birini Brisa üretiyor ve bu çok gurur verici bir olay. 2006 yılı sonunda 40 ülkeye ihracat yaparken, bu rakam 2007 yılında 47 ülkeye çıktı. Türkiye ekonomisini ve pazardaki gelişmeleri göz önünde tutarak daha da büyümek istiyoruz. Brisa; Bridgestone ve Lassa olarak iki marka ile piyasada. Lassa, Türkiye’de bir numara. Bridgestone da dünyanın bir numaralı lastik üreticisi, lastik devi. Şu an itibariyle Brisa 50 ülkeye ihracat yapıyor.."

  13.05.2008, Salı
   


Sayfayı Paylaş