Yeni Zelanda - Yeni Zelanda Hakkında Bilgi

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 16 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Yeni Zelanda ve Yeni Zelanda Hakkında Bilgi

  Yeni Zelanda konumu, Yeni Zelanda nerede, Yeni Zelanda Hakkında Bilgiler

  Yeni Zelanda, Güney Büyük Okyanus'da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya'daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya'nın yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güney doğusunda yer almaktadır. Başlıca iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşur.

  Başkent Wellington
  Resmî dil(ler) İngilizce(de facto), Maori dili,Yeni Zelanda İşaret Dili (NZSL)
  Yönetim biçimi Anayasal Monarşi - Kraliçe II. Elizabeth - Genel Vali Anand Satyanand - Başbakan John Key - İlan etti 26 Eylül 1907

  Yüzölçümü - Su (%) 2.1
  Nüfus - 2009 tahmini 4,317.352 (122)
  Para birimi Yeni Zelanda Doları (NZD)

  Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'dur. Üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland'dır.

  Tarihçe
  Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir.

  Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

  İklimi
  Yeni Zelanda'nın Güney Yarımküre'de veya ekvatorun güneyinde olması, mevsimlerin kuzey yarım küredekilerin tam tersi olması anlaamina gelir. Yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar Haziran ve Temmuzdur.

  Genellikle ılıman bir iklime sahip olup, ülkenin kuzey kesimleri suptropikal iklimin etkisi altindadir. Kışın, Guney Ada'nın (South Island) iç kesimleri -10 dereceye kadar inerken, Okyanus kıyıları daha yumuşak ve yağışlı bir iklime sahiptir. Yazlari 20-33 dereceler arasında olup oldukça da güneşlidir.
   


Sayfayı Paylaş