Yeni Toyota Prius

Konusu 'Toyota' forumundadır ve OrKuN tarafından 22 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Küçük araçlar kadar çevreci, büyük araçlar kadar hızlı
  Dünyanın en çok satan hibrid otomobili olan Toyota Prius baştan aşağı yenilendi. Bugüne kadar 1 milyon 256 bin adet satan Prius, Eylül ayında ilk kez üçüncü nesliyle Türkiye’de satışa sunulacak. A ve B segmenti araçların karbondioksit salım değerlerinden daha düşük bir değere sahip olan yeni Prius, D segmenti araçların performansını da beraberinde sunuyor. Performansı ilk nesline oranla yüzde 35 artan, yakıt tüketimi yüzde 23 ve karbondioksit salım değeri de yüzde 25 azalan Yeni Prius’a özel bir vergi düzenlemesi yapılmazsa Türkiye’de fiyatı 80 bin TL’den başlayacak.

  [​IMG]

  Yeni Prius
  Tasarım anlamında öncüsüne göre oldukça büyük bir değişim geçiren aracın, genel hatlarından önce yenilenen teknolojisine baktığımızda ciddi gelişmelerin kaydedildiği göze çarpıyor. Daha verimli ve kompakt bir hibrid sistemi için motor parçalarının yüzde 90’ı tekrar tasarlanmış ve hafifletilmiş. Hibrid sistemin gücü önceki nesile oranla yüzde 22 artırılarak 136 beygire çıkarılmış. Yakıt ekonomisi yüzde 9 geliştirilerek küçük şehir otomobilleriyle aynı seviyeye yani 100 kilometrede 3.9 litreye çekilmiş. Ayrıca karbondioksit salım değeri yüzde 14 azaltılarak çevreci kişiliği daha da dikkat çekici bir seviyeye getirilmiş.

  Kuşları bile korkutmuyor

  Egzoz gaz geri dönüş sistemi ile donatılan Yeni 1.8 litrelik VVT-i benzinli motoru, ’EV’ (Elektrikli Araç), ’Eco’ ve ’Power’ olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. Sadece elektrik motorun çalıştığı ’EV’ modunda, araç kuşları bile korkutmayacak sessizlikte sürüş sunuyor ve 50 kilometreye varan hızlarda da karbondioksit ve NOX salım seviyesini 0’a indiriyor. Hibrid sistemi verimliliği ve yakıt ekonomisini maksimize ederek sürücülerin yüzde 10 ile 15 arasında yakıt tasarrufu sağlayabildiği "ECO" modu ve sistem performansını artırmak amacıyla hazırlanan "Power" modu da aracın farklı karakterlere bürünmesini sağlıyor. Prius’ta bulunan Eko-sürüş monitörü ile sürüş sırasındaki yakıt tüketimini kontol etmek ve tasarrufu artırmak da mümkün. Benzinli motor ile beraber çalışan elektrik motoru, ’EV’ sürüş seçeneğinde aracın hareketini tek başına sağlıyor. Yeni nesil Prius’un garantisi 3 yıl ve 100 bin kilometre olarak belirlenirken, bu süreç hibrid sistem parçaları için 5 yıl ve 100 bin kilometre olarak belirlenmiş.

  GÜNEŞ ENERJİLİ KLİMA

  Tamamen güneş panellerinden oluşan tavan sayesinde aracın havalandırma sistemi pillerden güç alma ihtiyacı duymadan çalışıyor. Güneş enerjisi ile çalışan klima sistemi aynı zamanda uzaktan kumanda ile de kontrol edilebiliyor. Ancak Prius’u diğer otomobillerden oldukça farklı kılan bu solar tavan Türkiye’ye gelecek araçlarda bulunmayacak.
  Murat TOSUN
  18.06.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş