Yeni Peugeot Partner Tepee

Konusu 'Peugeot' forumundadır ve OrKuN tarafından 30 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Peugeot tarafından ilk kez 1996 yılında çok amaçlı kullanıma dönük olarak yaratılan ve pazara sunulan minivan tipi araçlar büyük bir başarı kazanmıştır. Bu yenilikçi kavram piyasada yeni bir akım yaratarak müşteri beklenti ve taleplerini yeniden şekillendirmiştir. Bir çok olumlu ve güçlü özelliği yanında minivan araçlar özellikle sundukları daha fazla iç alan ve kullanışlılık ile takdir görmüşlerdir..

  [​IMG]


  Avrupa’da 1996'dan beri sürekli olarak büyüyen minivan pazarı, Türkiye’de de istikrarlı bir şekilde gelişmiş ve tüm hafif ticari araç pazarının yarısını tek başına teşkil eder hale gelmiştir. 2007 yılında Türkiye pazarında 114.273 adet minivan araç satılmıştır ve bu araçların %86’sını Kombi tipi araçlar oluşturmuştur.

  Türkiye’de ilk defa 1997 yılında pazara sunulan Partner modeli 2003 yılı Ocak ayında yeni görünümüne kavuşmuş ve o tarihten sonra da gerçekleşen bazı değişikliklerle birlikte bugüne kadar pazarda önemli bir yer edinmiştir.

  2008 yılı minivan pazarı için önemli bir yıl olacaktır, çünkü yeni Partner’ın çıkışıyla birlikte bu yıldan itibaren yeni nesil minivanlar pazardaki yerlerini almaya başlayacaklardır.

  Yeni Partner Tepee, Peugeot ticari araç ailesine katılan son üye olarak Peugeot Hafif Ticari Araçlar’ındaki değişimi ve yenilenme sürecini tamamlamaktadır.

  Sahip olduğu bir çok yenilikçi özelliği, mükemmel modülerliği, daha da büyüyen boyutları ve genişleyen iç hacmiyle birlikte yeni Partner Tepee şık, çekici ve güç ile sağlamlığı bünyesinde birleştiren görünümü ile yeni nesil minivanların öncüsü konumundadır.

  Kullanıcılar Partner Tepee'nin mükemmel çok yönlülüğü, modern tasarımı ve geniş iç alan ile fonksiyonellik bakımından benzersiz özelliklerinden yararlanacaklardır.

  Tepee ismi ve yeni bir konsept

  Tepee ismi Peugeot araçlarında çok amaçlı kullanıma yönelik yeni bir konseptin adıdır. Konfor, işlevsellik, pratiklik ve modülerlik açılarından yepyeni bir anlayışı özetleyen Tepee ismi yeni Partner’da da önceki Kombi Van adının yerini almaktadır. Partner, Tepee ismi ile birlikte alışılan algıları değiştirecek ve bu segment müşterilerine farklı ve yeni bir alternatif olduğunu ifade edecektir.

  Özgün karaktere sahip bir minivan

  Partner Tepee’nin dinamik ve düzgün hatlara sahip görünümü sağlam ve yüksek kaliteli tasarımını yansıtıyor. Farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek seçenekleriyle Partner Tepee her türlü talebe uyum gösterebiliyor.

  Benzersiz iç alan ve modülerlik

  * Şaşırtıcı genişlikte iç alan
  4.38 m uzunluğunda, 1.81 m genişliğindeki Partner Tepee kendi segmentinde inanılmaz ferahlıkta bir iç alan sunuyor. Öndeki 1.48 m'lik dirsek hizası genişlik ve bir metrenin üzerindeki (1.02) kafa hizası genişlik sayesinde her boyda insan konforlu bir şekilde yolculuk edebiliyor. Arka koltuktaki yolcular 245 mm ile çok geniş bir diz mesafesinden yararlanıyor.

  * Geniş bagaj alanı
  Arka bagaj bölümünde geniş bir yükleme alanı sunuluyor. Cam hizası altında 675 litre olan bagaj hacmi arka koltuklar çıkarıldığında 3,000 litreye çıkarılabiliyor.

  * Üç bağımsız koltuk
  Partner Tepee'de standart olarak yer alan üç kişilik arka koltuk 1/3 - 2/3 olarak yatırılabiliyor, bütünüyle öne katlanabiliyor ya da tamamen çıkarılabiliyor. Aracın modülerliğini daha da artırmak üzere, tek tek bağımsız olarak yatırılabilen, katlanabilen ve çıkarılabilen üç koltuktan oluşan bir koltuk düzeni de seçilebiliyor. Minivan sınıfında başka hiç bir marka modelde bulunmayan bu seçenek kullanıcıların iç alanı istedikleri gibi şekillendirmesine olanak tanıyor ve aracı her türlü kullanıma uygun hale getiriyor.

  * Çok sayıda eşya bölmesi
  Partner Tepee sahip olduğu birçok eşya gözü ile (tavanda eşya rafı, torpido gözü, ön koltukların altında eşya çekmeceleri, vb.) sürücü ve yolcular için hayatı kolaylaştırıyor. Harita, su şişesi, içecek kutuları, aletler ve diğer bir çok eşya için neredeyse 76 litrelik açık ve kapalı alan bulunuyor.

  Etkin yol tutuş için güvenli, modern bir yapı

  PSA Peugeot Citroen Group'un (308’de de kullanılan) 2 numaralı platformundan yararlanan Partner Tepee, sert, yüksek performanslı bir yapıya sahiptir. İkincil güvenlik bakımından üç yollu darbe emici yapı, önden çarpışmalarda enerjinin daha iyi emilmesini ve yolcu kabininin sağlamlığının korunmasını sağlamaktadır. Dört hava yastığı, ABS ve ESP de yolcu güvenliğine katkıda bulunuyor.

  Çevre dostu ve güçlü motor seçenekleri
  Partner Tepee’de müşterilerin kendi ihtiyaçlarına uygun özellikleri seçebilmesine olanak tanıyan farklı güç seviyelerinde üç HDi motor seçeneği sunuluyor. Bu modern motorlar düşük yakıt tüketimine ve düşük CO2 atıklarına sahipler.
  - 1.6 litre HDi 55 kW (75 bg)
  - 1.6 litre HDi 66 kW (90 bg)
  - 1.6 litre HDi FAP 80 kW (110 bg)

  Sürüş kolaylığı
  Partner Tepee sürücü ve yolcu konforuna büyük önem verilerek tasarlandı. Konforu artırmak üzere versiyona bağlı olarak çeşitli standart ve isteğe bağlı donanım sunuluyor. Müşterilerin tercihlerine bağlı olarak seçilen donanımlar yolculukları daha da konforlu hale getiriyor: Tek bölgeli manuel veya çift bölgeli otomatik klima, sürücü koltuğu ergonomi ayarları, hız sınırlama/sabitleme sistemi gibi.

  Araçta ayrıca sürüşü daha da güvenli hale getiren donanımlar da yer alıyor: ESP, park yardım sistemi, yağmur sensörlü otomatik silecekler, otomatik yanan farlar, vb...

  Sunulan araç ses donanımı da yine yüksek teknoloji ürünü, özellikle de Bluetooth araç kiti, MP3 uyumlu bir radyo CD çalar ve ön konsolda 5li CD değiştirici.

  Çekici ve dinamik bir karakter
  Partner Tepee’nin akıcı çizgileri ve eğimleriyle etkileyici tasarımı ona hem sağlam hem de prestijli bir görünüm kazandırıyor. Bir bakışta hem ticari kullanıma hem de aileleri uzun mesafelere taşımaya uygunluğu ve güvenli oluşu hemen belli oluyor.

  Partner Tepee'nin modern, dinamik özellikleri, farklı görünüm yaratan gövde öğeleri sayesinde değişik tasarımlarda sunuluyor.

  Genel tasarımı ve ayrıntılara gösterilen özeni tasarımcıların, mümkün olduğunca zevkli bir sürüşe sahip olması için Partner Tepee’yi ne kadar dikkatli bir şekilde geliştirdiğine işaret ediyor.

  Peugeot tasarımcıları önde geniş, çepeçevre ön tampon ile çevrelenmiş büyük açık ön ızgaraya sahip Peugeot “araç ailesi" görünümünü yeni Partner için de uyguladılar. Büyük, modern ön farlar, derin hatlara sahip tasarımıyla aracın görünümünü zenginleştiriyor ve karakterini daha da güçlendiriyor. Motor kapağının önünde yer alan büyük "aslan" amblemi son zamanlarda çıkan diğer Peugeot modelleriyle aynı. Oluşan "V" şeklindeki ön bölüm genel görünümü belirliyor ve motor kapağından aşağıya akan ön tasarım çizgilerini güçlendiriyor.

  Bu dinamik ve sağlam görünüm seçilen donanım seviyesine göre müşterilerin kendi zevklerine daha da uygun hale getirilebiliyor. En üst donanım seviyesinde sunulan gövde rengi yan koruma çıtaları, krom görünümlü ön sis farı çerçeveleri, tamamen gövde rengine bürünmüş ön ve arka tamponuyla Partner Tepee müşterilerinden gelen estetik taleplerine tamamen cevap vermek üzere geliştirildi.

  Aracın önüyle arkası arasındaki dengeli görünüm, ön çamurluğun alt bölümünden başlayıp, tekerlek çıkıntılarının eğimiyle devam eden ve sonra da büyük ön cam sütunlarına ulaşan bir gövde tasarım çizgisinin kullanımıyla elde edildi.

  Yolcu bölümündeki yüksek düzeydeki aydınlık Partner Tepee'nin büyük ön camı ve yan camları sayesinde elde edildi. Ön ve arka camların tasarımında "ters simetri"nin kullanımı bu yeni minivanda modern, dinamik bir görünüm sağlıyor.

  Sürgülü yan kapının kılavuz raylarının yan panellere ustaca gizlenmesi, tasarımcılar tarafından aracın her yönünde ayrıntılara ne kadar özen gösterildiğini kanıtlıyor. Camların oluşturduğu çizgiye uygun bir şekilde tasarlanan yan koruma şeritleri de aynı özeni yansıtıyor.

  Arkada hafifçe eğimli cama sahip bagaj kapısı yük bölümüne mükemmel bir erişim sağlıyor. Arka farların köşelerde yukarıya yerleştirilmesi düşük hızlardaki çarpışmalarda korunmalarına olanak tanıyor. Bu konum ayrıca arka kapının mümkün olduğunca geniş açılmasına olanak tanıyor ve böylece aracı kullananlar için günlük hayatı kolaylaştırıyor.

  Arka tampon versiyona göre tamamen veya kısmen gövde rengi ya da boyasız olabiliyor.

  Büyüyen boyutlar

  Partner Tepee 4.38 m uzunluğu, 1.81 m gövde genişliği ve de 1.8 m yüksekliği ile kendi segmenti içinde en iddialı ölçülere sahip.
  Ayrıca yeni Partner Tepee önceki Partner modeline göre her yönden ölçüleri geliştirilmiş bir araç. Özellikle uzunluk ve genişlikteki kayda değer artış aracın hem kabin genişliği, hem yük hacmi hem de konfor özelliklerini önemli derecede iyileştiriyor.

  Yeni Partner Tepee artık daha hacimli bir araç olmakla artan boyutlarıyla yol tutuş ve güvenlik konularında da çok daha üstün bir araç. Dingil mesafesi ve tekerlek iz genişliklerindeki artış aracın yol tutuşuna önemli katkı yaparken uzayan ön çıkıntı kaza anında hem yayaların hem de kabin içindeki yolcuların güvenliğini üst düzeye çıkarıyor.

  Kullanışlı, geniş yolcu kabini


  Ön konsol ve kumanda düğmelerinin düzeni sağlamlık hissi veren bir iç tasarım oluşturuyor. Arka bölümde yüksek ergonomi ile kullanışlı bir şekilde tasarlanmış eşya gözleri bulunuyor.

  Ön konsol, yüksek yapısıyla aracın bütün olarak oluşturduğu güvenlik ve rahatlık hissine katkıda bulunuyor. Partner Tepee yüksek seviyede kullanım kolaylığı sağlıyor; gösterge panelindeki göstergeler çok rahat bir şekilde okunuyor ve bütün düğmelere rahat bir şekilde ulaşılıyor. Uyarı ışıkları ve kumanda düğmeleri orta konsolda dikkatle konumlandırıldı ve vites kolu da ön konsola yerleştirildi.

  Sürüş konumu, konsolun etrafında ve ön panelin kenarlarında yer alan altı adet yuvarlak hava çıkışları ve eşya gözleri sayesinde hem kullanışlı hem de şık. Bu yuvarlak, modern tasarım orta konsolu klasik tasarımdan farklılaştırarak dinamizme katkıda bulunuyor.

  Ön konsolun farklı öğeleri (göstergelerin zeminleri, ön panel, hava çıkışı kenar kaplamaları ve iç kapı kolları) de seçilen versiyona göre çeşitli görünümlerde sunuluyor ve aracın içi farklı hale getirilebiliyor.

  Partner Tepee’de yolcuların konforu da tasarımcıların önceliklerinden biriydi.
  Önde koltuklar hem konforlu hem de iyi bir yan destek düzeyi sağlıyor. Sürücü koltuğu versiyona göre yükseklik ayarına sahip ve yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen direksiyon simidi sayesinde, en uygun sürüş konumu kolayca elde ediliyor.

  Farklı boy ve yapıdaki insanların hepsi Partner Tepee'de rahat edecek. Önde baş hizasında sağlanan boşluk 1.02 m ve dirsek hizasında 1.48 m genişliğinde.

  Öndeki yolculara göre 20 mm daha yüksekte oturan arkadaki üç yolcu için baş hizasında sağlanan boşluk 0.99 m ve dirsek hizasında ise 1.49 m.
  Araçta ayrıca büyük bir diz mesafesi sunuluyor; ön koltuk sırtlıkları ile arka koltuktaki yolcuların dizleri arasında 245 mm kalıyor.
  Son olarak, gaz pedalından arka koltuk sırtlığına kadar ölçülen kullanılabilir iç uzunluk 1.72 m.

  Partner Tepee aile tipi bir hatchback otomobil ile aynı uzunlukta olmasına rağmen aracın içinde çok daha fazla iç alan var. Bu geniş alan iki sürgülü yan kapı ile çok daha iyi arka erişim olanağıyla birleştiriliyor..

  30.06.2008, Pazartesi
   


 2. OrKuN Well-Known Member

 3. EmRe Well-Known Member

  wv cady ayarına yakın bir araç.
   

Sayfayı Paylaş