Yeni Mitsubishi Colt ta artık dizel seçeneği yok

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Tamamen yeniden tasarlanarak üretilen yeni nesil Mitsubishi Colt'ta artık "dizel" motor seçeneği yer almayacak. B sınıfındaki Colt'un parçalarının yüzde 65'ini tamamen değiştiren Mitsubishi Motors, 1.5 litrelik dizel motoru artık "ekonomik" olmadığı gerekçesiyle araçta kullanmayacak. Mazot fiyatlarının benzine göre daha hızlı yükseldiğini gören ve daha ekonomik ve çevreci "benzinli" motor üreten marka, "Clear-Tec" adını verdiği yeni motoru 2009'da devreye sokacak. 1.1 litrelik benzinli Clear-Tec motor 100 km'de 5 lt yakıt harcarken, km başına 115 gram karbondioksit tüketecek.

  [​IMG]

  Yeni Colt'un Barcelona'da yapılan tanıtımında bilgi veren Mitsubishi Motors yetkilileri yeni Colt'un Avrupa binek pazarındaki stratejik büyüme hedeflerinin bir parçası olduğunu belirttiler. Avrupa'da 65 bin Colt ile 45 bin Lancer sattıklarını bunun da markanın Avrupa satışlarının yüzde 45'ini oluşturduğunu kaydeden yetkililer, artık 4 çeker model dışındaki modellerin de ilgi gördüğünü ifade ettiler. Yeni Colt'tan yılda 70 bin adet satmayı hedeflediklerini vurgulayan yetkililer, Avrupa'daki B segmentideki paylarının yüzde 1,5 civarında olduğunu vurguladılar. Avrupa'daki satışlarda B segmenti payının yüzde 35'ler seviyesinde olduğuna değinen yetkililer, bu segmentin daha da büyüyebileceğini bu yüzden aracı 4 yıl içinde tamamen yenileme yolunu tercih ettiklerini vurguladılar. Colt'un Avrupa'daki en büyük rakipleri arasında Ford Fiesta, Renault Cilio, VW Polo, Honda Jazz gibi araçlar bulunuyor.

  Yeni nesil Colt aralıkta Türkiye'de

  Yeni Nesil Colt, tamamen yenilenen dış tasarımıyla yeni Lancer'a benziyor. Köpekbalığının burnuna benzeyen ön kısmın şekli de araçta ilave bir rüzgârlığa ihtiyaç bırakmayacak şekilde optimum seviyeye getirildi. Yeni Nesil Colt Türkiye'de aralık ayından itibaren 95 beygir gücündeki 1.3 lt benzinli motorla sunulacak. Araçta 5 ileri düz vites veya 6 ileri AllShift otomatikleştirilmiş düz vites şanzıman yer alacak.

  Tanıtım toplantısında konuşan Temsa Global Kamyon ve Otomotiv İş Birimi Genel Müdürü Yusuf Soner, araçtan 2009'da Türkiye'de "bin"li adetlerde satmayı hedeflediklerini, fiyatın kurların oynamaması halinde bugün itibarıyla 28 bin YTL seviyesinde olacağını belirtti. Geçen yıl Temsa'nın tüm pazarda yüzde 2,7 payı olduğunu kaydeden Soner bu yıl hedeflerinin yüzde 3'e ulaşmak olduğunu söyledi. Piyasalardaki beklentilerin olumlu yöne çekilmesi gerektiğini ifade eden Soner, "Bugün durumun daha stabil olduğu bir ortamda hareket ediyoruz. Bu ateşin alevli halinden daha kor hali gibi düşünülebilir. Bu noktadan sonra alev yükselebilir de sönebilir de. Olumlu ya da olumsuz pozisyon alabilecek bir işaret bulunmuyor. Ancak, işlerin eskisi gibi rahat geçmeyeceğini söyleyebiliriz" dedi. Piyasaların hareketlenmesinin önünde kredilerin kesilmesinin önemli bir faktör olduğunu belirten Soner, bu durumun da aşılacağını belirterek şunları söyledi:

  "Piyasalarda önemli bir balon vardı. Bu patladı. Eskisi kadar da hızlı şişmeyeceği bir gerçek. Ama, biz nasıl pozisyon almak amacıyla belirsizliğini kalkmasını bekliyorsak, finansal kesimin de bunu beklediğini düşünüyorum. Fakat sebebi ne olursa olsun, kredilerin kesilmesi pazarı daraltıyor."
   


Sayfayı Paylaş