Yeni Megane Türkiye de önce sanal kullanılacak

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 5 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Fransız Renault’un bugüne kadar 6 milyon adetten fazla satan Megane ailesinin üçüncü neslinin ilk temsilcileri olan Megane 5 kapı hatchback ve Coupe, Avrupa’da satışa sunulmasına rağmen kriz nedeniyle Türkiye’de Mayıs ayı başında gelecek. Markanın, tepeden tırnağa sanal ortamda geliştirdiği ilk model olma ünvanını da kazanan yeni Megane’nin eskik yönleri, Renault’nun kendi bünyesinde geliştirilen bilgisayar programı sayesinde bire bir modelleri imal edilmeden önce giderilmiş. Bu programla tasarlanan araç, canlandırma tekniğiyle istenilen ortamlarda görüntülenirken, piyasadan önce yine sanal ortamda sevenleriyle buluşmuş. Renault ile Electronic Arts firmalarının işbirliği sonucu araç "Need For Speed" oyununun "Undercover" isimli son sürümüne taşımış. Bu oyunu oynayanlar, sanal ortamda yeni Megane Coupe’nin direksiyonuna geçme imkánı bulacaklar.

  [​IMG]

  Yeni Megane’ın uluslararası basın deneme sürüşü ve tanıtım toplantısı geçtiğimiz hafta Madrid’te yapıldı. Sedan versiyonu Bursa’da üretilen Megane ailesinin üçüncü neslinin ilk temsilcileri olan Megane 5 kapı hatchback ve Coupe, otomotiv segmentinin en çetin mücadelesinin yaşandığı kompakt sınıfa yeni bir heyecan getirecek. Fransız üreticinin ortak markası Nissan’ın, Qashqai modelinin platformunda yükselen yeni Megane’nin tasarımına genel olarak bakıldığında önceki nesle göre iddiadan çok çekiciliğe ağırlık verilmiş. Yuvarlak hatların ağırlıklı olarak kullanıldığı Megane III’te, Laguna ile başlayan yeni tasarım anlayışının etkisi sürüyor. Laguna’ya benzer farların ve tampon tasarımının göze çarptığı araç, özellikle bombeli motor kaputu ile dikkat çekiyor. C sütununa doğru daralan cam profili ile oldukça sportif bir görüntü çizen Megane’ın arka tasarımı da önceki nesle göre oldukça sade. Omuz çizgisine doğru uzanan stoplar ile üst sınıf bir otomobil izlenimi veren arka tasarım da Megane III’ün çekici çizgilerine vurgu yapıyor.

  [​IMG]

  Yeni Renault Mégane kabin içinde ergonomi ve konfor yönlerinden çok sayıda avantaj içeriyor. Araç, renkli ekranı okumayı kolaylaştıran, yeni tip hız sabitleyici-sınırlayıcı arayüzü barındıran analojik ve dijital ekranlı bir sayaç bloğuna sahip. Yeni Renault Mégane elektronik park freni, sürücü araçtan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kilitleyen eller serbest anahtar ve motor çalıştırma kartı ve Carminat Bluetooth® DVD navigasyon sistemi gibi üst segmentten gelen çok sayıda donanıma da kavuşmuş. İlk kez Laguna III’te kullanılan, yan çarpışmanın etkilerinin azaltılmasını sağlayan, çift yan çarpışma sensörleri ile çift hazneli yan hava yastıkları Megane’da güvenliğin üst seviyeye çekilmesinde önemli role sahip. Araçta, dördü dizel 3’ü benzinli olmak üzere toplam 7 motor seçeneği görev yapacak. Yeni geliştirilen TCe 130 isimli motor 1.4 litre hacminde olmasına rağmen 130 beygir güç üreterek ekonomi ve performansı bir arada sunuyor.

  Madrid’de araç hakkında verilen bilgiye göre, yeni Megane Hatchback ve Coupe, eş motor ve donanım bazında kendi öncülerine kıyasla ortalama 8 kilogram daha hafif iken, kullanım ömürlerinin sonunda ağırlıklarının yüzde 95’i oranında değerlendirilebilecek aksamlarla, tasarımlarında yaklaşık yüzde 12, yani ortalama 22 kilogram geri dönüşümlü plastik içeriyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yeni Megane’ın, bayilerinin merakla beklediği bir otomobil olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de otomotiv alanında uygulanan vergi yüzdeleri gereğince 1600 cc’nin altını getirmek gerektiğini, Yeni Megane’da getirecekleri motorların her iki modelde de, 1,5 litre dizel 105 beygir ve 1,6 litre 110 beygir olacağını bildirdi.
  03.12.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş