Yeni Laguna zararlı gaz ve güneşten koruyor

Konusu 'Renault' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İlk kez yollara çıktığı 1994 yılından beri 2.3 milyon adetlik satış rakamına ulaşan Renault’un D sınıfındaki temsilcisi Laguna, üçüncü nesliyle babalara hitap ediyor. Geçtiğimiz Mart ayında Türk tüketicisiyle tanışan yeni Laguna, 1.6 16V 110 beygir ve 2.0 turbo 170 beygir benzinli ile 1.5 dCi 110 beygir ve 2.0 dCi 150 beygir dizel motor seçenekleriyle satışa sunuluyor. Renault Mais, yeni Laguna ile bu yıl sonuna kadar 3 bin adetlik satış gerçekleştirerek, sınıfında yüzde 9’luk bir pazar payı elde etmeyi hedefliyor..


  Fransız üretici tarafından 1 milyar Euro’luk bir yatırımla 32 aylık bir çalışmanın sonucunda geliştiren yeni nesil Laguna, dinamik, akıcı ve şık bir dış tasarıma sahip. Aracın ön bölümünde, uzun ve öne meyilli motor kapağının yanı sıra krom ızgarayla vurgulanmış geniş hava girişi dikkat çekiyor. Uzunluğu 4.69 metre, genişliği 1.81 metre olan ve selefine göre ortalama 15 kilogram hafifleyen (110 beygir dizel versiyonda 65 kilogram) aracın yan çizgileri de akıcı tasarıma katkıda bulunuyor. Yan camların krom fitilleri aracın statü gösteren boyutunu pekiştiriyor. Çıta hattı, bagaja ve arka LED farlarının altına kadar uzanıyor.
  Laguna’nın iç mekanında ise detay işçilik, malzemelerin görünüşü ve hissedilir kalite aracın kabininde hakim durumda. Bütün gösterge ve kumandalar ise ergonomik bir tasarıma sahip. Orta konsolda ’Hidrolik Park Freni’ kumandası ile hız sabitleyici-sınırlayıcı kumanda düğmesi yer alıyor. Gözlerden uzak olması için torpido gözünde aksesuar olarak sunulan ’Audio Connexion Box’ seyyar MP3 çalarların kolaylıkla bağlanmasını sağlıyor. Gerek orta kolçak altında gerekse direksiyon yakınında sürücü için çakmaklık şeklinde ya da pazardaki 9.2 litre hacminde soğutmalı torpido gözü ile çok sayıda eşya yerleştirme alanı bulunuyor. Kokpit paneli üzerine veya arka kolçak altına yerleştirilen meşrubat kutusu taşıyıcıları farklı kutulara göre uyarlanabilen özel bir şekle sahip.


  Işınların şiddeti ölçen sensör

  Laguna’da sunulan teknolojik yeniliklerin başında sürücü ve yolcuları zararlı gazlardan koruyan otomatik sistem geliyor. Toksisite sensörü aşırı hava kirliliğini algılıyor ve dış hava giriş klapesini otomatik olarak kapatıyor. Bundan sonra kirli hava araç içine giremiyor ve aktif kömürlü filtre polen, gaz, koku ve parçacıkları süzerek, iç mekandaki havayı arıtıyor. Laguna’da termik konfor için de yeni bir geliştirmeden yararlanıyor. Atermik ön cam araç içinde güneş ışınmalarını yüzde 30 azaltıyor. Ön camın üst kısmına yerleştirilen yağmur ve ışık sensörlerine ek olarak yerleştirilen iki bölümlü bir güneş sensörü, her iki yan için güneş ışınlarının şiddetini ölçüyor ve böylece araç kabini içinde daha iyi bir ısı ayarlaması sağlıyor. Bunlara ek olarak, iç dikiz aynasının altına yerleştirilen bir nem sensörü de ön cam üzerinde buğulanmayı önlüyor.
  Laguna, iç mekanda sessiz bir yolculuk sunmak için yeniden tasarlandı. Renault tarafından segmentinin en sessiz 5 kapılı hatchback modeli olduğu belirtilen yeni Laguna’da dizel versiyonların akustik konfor düzeyinin benzinli versiyonlarla eşdeğer olduğu kaydediliyor. Yüksek devirlerdeki boğuk motor sesi yüzde 40 oranında azaltılan araçta, cam silecekleri motor kaputu altına gizlenmiş. Dış dikiz aynaları ile ön cam dikmeleri hava türbülansını ve dolayısıyla aerodinamik gürültüyü azaltacak şekilde özel olarak tasarlanmış.


  Vites sürücüye göre değişiyor

  Laguna’da ikisi dizel olmak üzere dört farklı motor seçeneği sunuluyor. Giriş seviyesinde 1.6 litrelik benzinli motor bulunuyor. Bu motor 110 beygir güç, 151 Nm tork üretiyor. Diğer benzinli seçenek olan 2.0 litrelik turbo motor ise, 170 beygir güç üretirken, 270 Nm’lik maksimum tork değerine ulaşıyor. Vites büyütme ve küçültmeleri gözlemlenen sürüş tarzına ve yol şartlarına göre belirleyen 6 ileri vitesli proaktif otomatik şanzımana sahip olan aracın 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi de 8.9 litre. Dizel motorların ilkini 100 beygir gücündeki 1.5 dCi motor oluşturuyor. 2000 devirde 240 Nm tork üreten bu motorla araç, ortalama 5.1 litrelik yakıt tüketimine sahip. Motor partikül filtresi ile donatılan 2.0 dCi motor ise 150 beygirlik güç üretirken, 4000 devire kadar 340 Nm’lik tork sağlıyor. Aracın ortalama yakıt tüketimi ise 7 litre..

  [​IMG] [​IMG]
  11.06.2008, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş