Yeni Kasko Sigortası Genel Şartları 1 Nisan 2013

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 26 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kasko Sigortası Yeni Genel Şartları 1 Nisan 2013
  Kaskoda tarihi değişiklik artık Full kasko dönemi bitiyor

  Kasko branşının genel şartlarında 1 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe girecek değişiklikler kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Yeni düzenlemede 4 farklı kasko türünün olması, en çok dikkat çeken değişiklikler arasında yer alıyor Kasko sigortasının yeni genel şartları 1 Nisan 2013 ‘de yürürlüğe giriyor. Yeni uygulamayla;

  • Artık poliçeye sigorta değeri yazılmayacak. Özellikle araç pert olduğunda sigortalıyla sigortacı arasında soruna neden olan rayiç bedel konusuna çözüm getiriliyor. Poliçeye araç bedelini yazmak yerine, araç değerinin belirleneceği ortak bir referansa veya rayiç değer belirleme yöntemine poliçede yer verilecek.

  • Hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı poliçede açıkça belirtilecek. Onarım yapılacak olması halinde, onarımın şirketçe belirlenecek servislerde veya sigortalı tarafından istenen servislerden hangisinde yapılacağı hususu poliçede açıkça yer alıyor.
  Yedek parça temini. Hasarın tazmininde orijinal parça veya eşdeğer gibi parça seçeneklerinden hangisinin kullanılacağı belirtiliyor. Bu yönde bir belirleme olmazsa sigortalının tercih ettiği tazmin yöntemi, servis ve parça esas alınıyor.

  • Ayrıca yapılan değişikliklere göre, sigorta şirketleri artık ‘full kasko’, ‘süper kasko’ adı altında farklı ürünler satamayacak. Dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere 4 farklı kasko türü olacak. Buna göre sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, çarpma, çarpılma, hırsızlık, yangın gibi klasik teminatları almak isteyenler kasko, klasik teminatlara ek olarak isteğe bağlı farklı teminatları isteyenler genişletilmiş kasko, aracını her türlü riske karşı sigortalamak isteyenler ise tam kasko sigortasını seçebilecek. Ancak tam kaskoda yağsızlık, susuzluk, donma, bozukluk, eskime, çürüme, paslanma ve bakımsızlık nedeniyle meydana gelen zararlara da teminat verilmesi öngörülüyor.
   


Sayfayı Paylaş